SON DAKİKA
Ana Sayfa / Abdullah Kurtay / Azerbaycan Grand Prix’sinde Renault’un performansı ivme kazandı

Azerbaycan Grand Prix’sinde Renault’un performansı ivme kazandı

Renault, birçok ilginç olaya sahne olan Azerbaycan Grand Prix’si ile Formula 1’e geri dönüşünden bu yana en iyi sonucu elde etti.

Carlos Sainz’ın yarışı 5. sırada tamamlaması ile Renault, 2016 yılından bu yana ilk kez ilk beşte yer almış oldu. Bu sonuçlar ile Renault Formula 1 Takımı, takımlar sıralamasındaki 5.liğini korudu ve 4. sıradaki McLaren ile arasındaki puan farkını 1’e indirdi.

9. sırada başladığı yarışı 5. sırada tamamlayan Carlos Sainz ‘’Takım için çok iyi bir sonuç elde ettiğimizi düşünüyorum. Tüm Bakü yarışları gibi bu yarış da olukça eğlenceli geçti. Zorlu geçen ilk bölümde iki Red Bull aracını geride bırakmayı başardım. Yumuşak lastiklere geçmemiz işimizi zorlaştırdı ve yarış sonunda 5. sırayı elde etme mücadelesi verdim. Avrupa öncesi sıralamada iyi bir pozisyon elde etmemiz bizim için artı puan. Aracımı ihtiyaçlarıma göre modifiye ederek puanlar kazanmaya devam edebilmem için mühendislerle yoğun bir şekilde çalışmam gerekiyor. Bir sonraki durağımız olan İspanya’yı sabırsızlıkla bekliyorum.’’ dedi.

Yarışa 14. sıradan başlayan Nico Hülkenberg, iyi bir başlangıcın ardından hızla üst sıralara tırmanarak Carlos ile ilk beş mücadelesine başladı. Dördüncü turda güvenlik aracının ardından otomobilini duvara çarpan ve araç süspansiyonu hasar gören Alman pilot, yarıştan çekilmek zorunda kaldı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Nico Hülkenberg, ‘’Araçlar birbirine çok yakındı ve yarış oldukça heyecanlıydı. Dördüncü turda aracımın arka kısmı tamamen hasar gördü ve yarış benim için sona ermiş oldu. Zaman zaman bu tarz şanssızlıklarla karşılaşabiliyoruz. Artık İspanya yarışını düşünüyorum.’’ dedi.

Renault Sport Formula 1 Takım Direktörü Cyril Abiteboul “Carlos’un elde ettiği beşincilik bizim için harika bir sonuç ve motor sporlarına dönüşümüzden bu yana elde ettiğimiz en iyi derece. Kabul etmeliyiz ki bu sonucu istisnai koşullar altında elde ettik ancak yine de oldukça pozitif bir sonuç. Carlos, oldukça iyi bir yarış çıkarttı ve lastiklerini de idareli kullanarak birçok araçla mücadele etti. Red Bull takımı ile olan fark ve Renault motorlarının sıralamadaki yeni konumu, gelişimimizin en net göstergesidir. Takım olarak çok değerli puanlar kazandık ve McLaren’den daha fazla puan toplayarak Avrupa öncesi aradaki farkı oldukça azalttık.” dedi.

İlginizi Çekebilir

Porsche 718 efsanesini günlük kullanım kolaylığı ile buluşturuyor

Porsche’nin efsanevi modeli 718’in devamı niteliğinde isimleri güncellenen 718 Cayman ve 718 Boxster, 2 kapılı …

İster karadan, ister havadan gidebilen araç geliştirildi

Audi, Italdesign ve Airbus tarafından trafik sorununu çözmek için geliştirilen konsept araç Pop. Up Next, …