SON DAKİKA
Ana Sayfa / SEKTÖR / AVL Türkiye’den ilk yerli hibrit ve sürücüsüz araç prototipi

AVL Türkiye’den ilk yerli hibrit ve sürücüsüz araç prototipi

AVL Türkiye tarafından geliştirilecek ilk yerli ileri hibrit elektrikli sistemin saha testlerinin 2018 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Otonom sürüş özellikleri olan prototip aracın ise üç yıl içinde tamamlanması ve testlerinin 2020 yılında yapılması planlanıyor. Tasarlanan hibrit elektrikli sistemin özellikle yakıt tüketimini yüzde 5-15 oranında azaltarak önemli ölçüde ekonomik fayda sağlaması bekleniyor. Bunun yanı sıra karbon ve diğer zehirli emisyonların ciddi şekilde azaltarak temiz ulaşıma ve insan sağlığını olumlu yönde katkı sağlaması öngörülüyor.

AVL Türkiye tarafından geliştirilecek bu otonom araç sayesinde sürüş güvenliği ve sürüş konforu optimum seviyeye taşınacak. Bunun yanında şerit uyarı ve takip, platooning (sıralı peş peşe gitme), acil durum freni, otomatik park etme gibi özellikler aracın öne çıkan özellikleri olacak. Bu teknoloji sayesinde şoförler seyir halindeyken dinlenebilecek, kaza oranları azalacak, hem zaman hem de maliyet tasarrufu sağlanacak.

avl-turkiye-ekibi

AVL Türkiye, Türkiye nin otomotiv sektöründe ilk uluslararası mühendislik firması
Türkiye den uluslararası hibrit ve elektrik araç geliştirme projelerine düzenli destek veren ilk firma
Yüzde 100 yerli Eco-drive teknolojisi patentinin sahibi (Sürüş sırasında sürücüye vites tavsiyesi ve sürüş kalitesi puanı vererek yüzde10 gibi bir yakıt tasarrufu sağlayan ve bunun yani sıra tehlikeli sürücüleri de kotu sürüş puanı ile belirleyebilen teknoloji)
Yüzde 100 yerli akıllı araç ağırlık tahmin eden algoritma yazılımı
TÜBİTAK desteğiyle yüzde100 yerli dizel EKÜ (beyin) geliştirme çalışması
Türkiye’nin önde gelen otomotiv firmalarıyla iş birliğini sürdüren şirket, aynı zamanda AVL Global’e elektronik ve kontrol sistemleri konusunda mühendislik desteği veriyor.
AVL Türkiye su anda 123’ü mühendis toplam 130 kişilik bir ekiple (yüzde 50 si Master’lı ve yüzde 4‘ü Doktoralı) çalışmalarına devam etmektedir.
AVL Türkiye birinci Ar-Ge merkezini Nisan 2015’te 2 milyon TL yatırımla Kartal – Sancaktepe’de 700 m2’lik bir alanda hayata geçirildi.
AVL Türkiye 2010’dan bu yana çalışan sayısını 7 kat, cirosunu 8 kat arttırdı.
AVL Türkiye’nin 2010’dan bu yana yıllık ortalama büyüme oranı yüzde 39.
2010’dan bu yana toplam 8 kat büyüme gösterdi.
AVL Türkiye’nin teknoloji ihracatının yüzde 75’ini Almanya, İngiltere ve ABD, geri kalan ihracatı Avusturya oluşturuyor.

İlginizi Çekebilir

Mercedes-Benz Türk, 50.yıldönümünü hikâyesinin başladığı yerde kutladı

1967 yılında Otomarsan ismiyle kurulanMercedes-Benz Türk,Türkiye’de kuruluşunun 50. yılını İstanbul Davutpaşa’da, faaliyetlerine başladığı eski otobüs …

Yeni Nissan X-Trail Türkiye’de

UEFA Şampiyonlar Ligi Finalinde lanse edilen yeni Nissan X-Trail, Temmuz 2017 itibariyle Avrupa ile birlikte …