SON DAKİKA
Ana Sayfa / Skoda / Skoda’dan Hem RS, Hem Aile Otomobili, Hem de 245 Beygir!

Skoda’dan Hem RS, Hem Aile Otomobili, Hem de 245 Beygir!

Skoda spor otomobil kavramına yeni bir ivme kazandırdı. İtalya’nın Başkenti Roma’da lansmanı yapılan Yeni Skoda Octavia RS 245, beklentilerin çok ötesinde özellikler sunuyor.

Otomobilde performans ve sportif özellikler arayan aileleri de düşünen Skoda, Sedan ve Combi seçenekleri ile sunduğu Yeni Octavia RS 245 ile tüm beklentileri karşılıyor.

yeni-oktavia-skoda

0’dan 100 km/s hıza 6.6 saniyede ulaşıyor

Sportif hatları, ve baştan çıkartıcı tasarımını bir yana bırakırsak 2.0 TSI turboşarjlı benzinli moturu, 245 beygirlik bir güç üretiyor. Performansın keyfini yaşamak isteyenlerin tüm beklentilerini karşılayan yeni Octavia RS 245, akselerasyonu ile de parmak ısırtıyor. Öyle ki, 0’dan 100 km/s hıza 6.6 saniyede ulaşarak, değme birçok sporcu rakiplerinin de tozunu attırıyor.

Yeni Octavia RS 245, 7 ileri vitesli(DSG) şanzıman ve VAQ diferansiyel ile mükemmel bir sürüş deneyimi sunuyor.

oktavaRs245

Dinamik deneyim

Sportif şasi sayesinde, standart Octavia’ya göre gövdesi 15 mm daha alçak olan Octavia RS, yerini aldığı versiyona oranla 30 mm daha geniş arka iz açıklığına sahip. Araç, standart olarak özel 19 inçlik siyah alaşım jantlarla sunuluyor. “Sport” modunda devrede olan ESC denge sistemi ve elektronik ayarlanan sınırlı kaydırmalı diferansiyel, kararlı direksiyon tepkileri ve isteğe bağlı adaptif Dinamik Şasi Kontrol (DCC) sistemiyle birlikte aracın dinamik karakterini ortaya çıkarıyor. Bu sayede virajlardan çıkışta güvenli bir hızlanma da sağlanabiliyor.

Aslen motorsporları için geliştirilmiş olan bu sınırlı kaydırmalı diferansiyel, elektronik olarak ayarlanan ve diferansiyel ile güçlendirilmiş aks arasında yer alan çok plakalı debriyaj ile birlikte çalışıyor. Bu sayede gerektiğinde motor gücünün tamamı, öndeki tek bir tekerleğe yönlendirilebiliyor. Böylelikle viraj çıkışında kayma riski de minimuma indiriliyor.

Skoda Octavia RS 245

Kendi sürüş stilini, kendin belirleyebiliyorsun

“Performans Ses Üreticisi” ile birlikte çalışan “Performans Mode Seçici”si, sürücülere kendi sürüş stillerine uygun sürüş, şasi ve konfor ayarlarını yapma olanağı veriyor. Sürücü, ayrıca tekerleklerin açısını da, “Konfor”, “Standart” ve “Sport” seçeneklerinden biriyle değiştirebiliyor.

“Sürüş Modu Seçicisi” ise, sürücünün direksiyon tepkilerini, DSG şanzımanın vites değişim zamanlarını ve diğer sistemleri kendi isteğine gore ayarlamasını sağlıyor. Bu sistemde “Normal”, “Eco”, “Sport” ve “Kişisel” (Individual) olmak üzere 4 kademe bulunuyor. Ayrıca bu seçimler, istenirse alınabilen “kişiselleştirilebilen anahtar”da korunabiliyor.

Bununla birlikte araçta, Şehiriçi Acil Frenleme fonksiyonlu Ön Bölge Asistanı, Yaya Koruma sistemi, Kör Nokta Uyarısı, Arka Trafik Uyarısı, Adaptif Hız Sabitleyici (ACC), Şerit Takip Asistanı, Yorgunluk Tespit Sistemi, Çoklu Çarpışma Önleyici, Trafik İşaretleri Tanıma sistemi gibi daha pek çok güvenlik donanımını bulmak mümkün. Skoda’nın en güçlü modeli Octavia RS 245, Türkiye’ye sipariş üzerine ithal edilecek.