SON DAKİKA
Ana Sayfa / GÜNCEL / Yeni RENAULT MEGANE Sedan üretimi başladı

Yeni RENAULT MEGANE Sedan üretimi başladı

Yeni MEGANE Sedan, tüm dünyada sadece Oyak Renault’da üretilecek ve Bursa’dan dünyaya ihraç edilecek

Yeni MEGANE Sedan’ın karoseri ve yürüyen aksamını oluşturan ve yerli olarak imal edilen parçalarının tamamı, Oyak Renault’nun mühendis ve teknisyenleri tarafından, altmışı aşkın yerli tedarikçiyle birlikte geliştirilerek endüstriyel seri üretim sürecine alındı. Oyak Renault, pres ve plastik enjeksiyon atölyesinin üretim kapasitesini artırdı ve pres kalıplarından bir kısmını da kendi tasarlayarak imal etti. Yerli tedarikçilerin tarafından üretilen kalite seviyesi en yüksek parçaların bazıları aynı platformdaki Renault/Nissan araçlarında da kullanılıyor.

Yeni_MEGANE_Seda

EuroNCAP 2015 beş yıldız kriterlerine göre üretim yapılıyor

Esnek üretim prensibine göre tasarlanan standart Renault/Nissan gövde hatlarında, Clio ve Yeni MEGANE Sedan, tek hat üzerinde birlikte üretilebiliyor. EuroNCAP 2015 beş yıldız kriterlerine göre güçlendirilmiş gövdede, sıcak şekillendirilmiş yüksek mukavemetli çelik saclar kullanılıyor.

9 renk tercihiyle piyasaya sürülen Yeni MEGANE Sedan’da bir önceki modele göre aracın dizaynına uygun 6 yeni renk geliştirildi. Boya tesisleri, bu yeni üründen özel olarak beklenen görünüm performansını sağlayacak çeşitli yatırımlarla modernize edildi.

Montaj üretim tesislerinde ise, Renault Nissan İttifakı’nın yeni orta-üst segment ortak platformuna entegre etmek amacıyla önemli değişiklikler yapıldı.Yeni MEGANE Sedan’ın müşteriye sunduğu ve bir üst segmentin konforunu taşıyan yeni nesil teknolojik donanımlarına uygun olarak üretim süreçlerinde en son teknolojik değişiklikler devreye alındı.

YERLİ MÜHENDİSLİK

Oyak Renault mühendisleri, projenin ilk etaplarından itibaren Yeni MEGANE Sedan’ın tasarımının geliştirilmesinde çalıştı. Projenin Oyak Renault’ya verilmesiyle birlikte yaklaşık 70 AR-GE çalışanı projede görev aldı. Buna pres, kaporta, boya ve montaj atölyelerinin proses sorumlusu mühendislerinin de eklenmesiyle, 110 kişilik mühendis ekibi Yeni MEGANE Sedan’ın sorunsuz ve kaliteli bir şekilde üretimi için yoğun emek verdi. Bu çalışmalar sonucunda tecrübe ve yetkinliğini bir kez daha kanıtlayan Oyak Renault’nun AR-GE merkezi, ilk kez bir aracın proje sürecinde araç mimarlığı sorumluluğunu aldı ve aracın tüm seri hayatı ve yeni projelerinin sorumluluğu Oyak Renault mühendislerine teslim edildi.

Yeni Renault Megane Sedan’ın Üretimi Törenle Başladı

Yeni MEGANE Sedan’ın seri üretim başlangıç töreni,  Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda gerçekleştirildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Renault Grubu Avrasya Başkanı Denis Le-Vot, OYAK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Taş, OYAK Genel Müdürü Savaş Erdem, Oyak Renault Otomobil Fabrikaları Genel Müdürü Tunç Başeğmez, Renault MAİS Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aybar’ın da aralarında bulunduğu konuklar, Oyak Renault yöneticileri ve tedarikçileri, Renault MAİS yöneticileri ve yetkili satıcıları ile basın mensuplarının katılımlarıyla yapılan törenle gerçekleştirildi. Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nın montaj hattında gerçekleştirilen törenle Yeni Renault MEGANE Sedan’ın seri üretimine başlandı. Renault Grubu üretim platformları içinde M1 segmentinde sedan kasa üretiminden sorumlu fabrika olan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, Yeni MEGANE Sedan’ı dünyada üreten tek fabrika olacak ve tüm dünyaya ihraç edecek.

NE DEDİLER:

Renault Grubu Avrasya Başkanı Denis Le-Vot :Türk ekonomisine, Türkiye pazarına inanıyor ve güveniyoruz

“Öncelikle Türkiye pazarında ve ihracat yaptığımız ülkelerde başarısıyla tanınacağından emin olduğumuz bu güzel otomobil için Oyak Renault çalışanlarını kutluyorum. Yeni MEGANE Sedan’ın Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’ndaki bu endüstriyel lansmanı, karşılıklı saygı ve güvene dayanan Renault ve OYAK ortaklığı için yeni bir adım. Biz, Renault Grubu olarak Türk ekonomisine ve Türkiye pazarına inanıyor ve güveniyoruz. Bu vesileyle Yeni MEGANE Sedan’a ticari hayatında başarılar diliyorum.”

OYAK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Taş : Megane Sedan Türkiye ekonomisine yeni bir ivme kazandıracak

“Bizler, OYAK olarak Türkiye’ye güveniyor, dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi içine gireceğine inanıyoruz. Ortağımız Renault ile daha çok değer üreten, daha çok yatırım ve istihdam sağlayan, hakkaniyet esasına dayalı uzun vadeli ortaklık ilişkisine önem veriyoruz. Hiç şüphe olmamalıdır ki ülkemizin ekonomisinin güçlenmesinde OYAK’ın yatırımları öncü rol oynamaktadır. Bugün üretime başlamasına hep birlikte şahit olduğumuz Megane Sedan otomobilinin de ülke ekonomisine yeni bir ivme vereceğine inanıyorum.”

OYAK Genel Müdürü Savaş Erdem: Otomotiv sektörü bizim için büyük önem taşıyor

“Ekonomimizin lokomotif sektörlerinin başında yer alan otomotiv sektörü bizim için büyük önem taşıyor. Oyak Renault ile üretim, Renault MAİS ile satış ve pazarlama, Orfin ile oto finansmanıalanlarında sektörümüze yön veriyor olmaktan gurur duyuyoruz.Oyak Renault’nun 5 kıtada 80’den fazla ülkeye gerçekleştirdiği ihracat ile ekonomimize her yıl 3 milyar dolara yakın katkıda bulunuyor olması bizleri ayrıca gururlandırıyor. Bugün bantlardan inmeye başlayan Yeni MEGANE Sedan’ın gerek üretim gerek ihracat ve iç pazar olarak ortaklığımıza daha büyük ivme katacağına yürekten inanıyorum.”

 Oyak Renault Genel Müdürü Tunç Başeğmez :200 milyon Euro’luk bir yatırım yaptık

“Yeni MEGANE Sedan projesi için 200 milyon Avro’luk bir yatırım gerçekleşti. 250’den fazla çalışanımız projenin ilk aşamalarından itibaren görev aldı. Fabrikamızın mühendislik, satınalma, kalite, finans ve üretim bölümlerinde görevli onlarca arkadaşımız, projenin ürün geliştirme ve devreye alma sürecinde önce Fransa’da, sonra da fabrikamızda farklı görevler aldılar. Sonuçta, altmıştan fazla yerli imalatçımızın da katıldığı yoğun, stresli ama bir o kadar da keyifli bir çalışma ortamında, bu ürünü ortaya çıkardık.

Yeni MEGANE Sedan, tüm dünyaya Oyak Renault’dan üretilecek. Hedeflenen toplam üretim miktarımız 500 bin adet. Ürettiğimiz araçların yüzde 80’ini ihraç ediyoruz. Diğer tüm ürünlerimizde olduğu gibi, Yeni MEGANE Sedan’ın da motor, vites kutusu ve yürüyen aksamları fabrikamız hatlarında üretiliyor. Bu bakımdan da, Türkiye’de hem karoseri hem de mekanik aksamın birlikte üretildiği tek binek otomobil fabrikasıyız. Bu da bize ayrı bir güç ve otonomi veriyor.”

Oyak_Renault_Yeni_MEGANE_Sedan_Lansman__9_

OYAK RENAULT OTOMOBİL FABRİKALARI

1969 yılında Bursa’da kurulan ve iki yıl sonrasında faaliyete geçen Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, yıllık 360 bin otomobil ve 750 bin motor üretim kapasitesi ile Renault’nun Batı Avrupa dışında en yüksek kapasiteye sahip üretim tesislerinden biridir. Karoseri-montaj ve mekanik-şasi fabrikaları, bir uluslararası lojistik merkezi ve bir de AR-GE merkezinden oluşan Oyak Renault, Renault Grubu’nun dünya çapındaki 38 faaliyet noktasından biri. Oyak-Renault, Clio IV, Clio Sport Tourer ve yeni üretmeye başladığı Yeni MEGANE Sedan modelleriyle, bu otomobillerin motor ve mekanik aksamlarını üreterek ihraç ediyor. Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, çalışanlarına ve üretim tesislerine yatırımlarını kurulduğu günden günümüze aksatmadan sürdürerek Renault Grubu içerisinde stratejik bir konuma yerleşti. Şirket, Türk otomotiv sanayinde üretim ve ihracatta liderlik konumunu 1998 yılından beri aralıksız sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

Suzuki, Temiz Okyanus Projesi’ni taçlandırdı

Denizlerdeki plastik atıkların doğru bir şekilde toplanmamasından kaynaklanan çevre kirliliğinin önüne geçmek için çalışmalarını hızlandıran …

İlk yerli elektrikli bisiklet bataryası Vestel’den

Türkiye’nin önde gelen teknoloji üreticilerinden Vestel, ilk yerli elektrikli bisiklet bataryasının üretimine başladı. Donanım, yazılım, …