SON DAKİKA
Ana Sayfa / Citroen / Yeni Citroen C3|Foto Galeri|Video

Yeni Citroen C3|Foto Galeri|Video

2020 yılına kadar dünyanın en iyi 3 markasından biri olma hedefi koyan Citroen’den ‘icon’ olacak ConnectedCAM teknolojili Yeni Citroen C3, Türkiye’de satışa sunuldu.

2016’da sadece 600 kişi Yeni Citroen C3 sahibi olabilecek

Abdullah Kurtay|Sinop-Samsun

Yeni C3 için Sinop-Samsun arasında düzenlenen lansman sürüşü sonrasında yapılan basın toplantısında Citroen Genel Müdürü Bahattin Tatoğlu ile Pazarlama Direktörü Nebi Erbaş’ın verdiği bilgiye göre bu yıl Türkiye için  sadece 600 Yeni Citroen C3 kontenjanı alınabilinmiş. 2017 yılı için ise 4500 adet satış hedefi belirlenmiş.
Yeni Citroën C3, 1.2 litrelik benzinli ve 1.6 litrelik dizel motor seçenekleriyle 52 bin 250 TL’den başlayan lansman fiyatları ile vitrine çıktı. 100 Hp gücündeki 1.6 Blue HDi’nın satış fiyatı ise 71bin 700 TL.
Otomotiv Sektörü’nde bir ilk: Entegre Kamera
Citroën, 2002’den bu yana dünyada 3.5 milyondan fazla, Türkiye’de de 22 bin adet satılan en başarılı modellerinden C3’ü tamamen yeniledi. Rekabetin yoğun olduğu B segmentinde kullanıcı odaklı teknolojisi ve sıradanlıktan uzak tasarımı ile ayrışan Yeni Citroën C3’de öne çıkan en önemli özellik bir otomobil için adeta ‘karakutu’ özelliği taşıyan ConnectedCAM teknolojisi. Kaza anlarını, acil durumları ve yolda karşılaşılan ilginç görüntüleri kayıt altına alabilen bu özel kamera teknolojisi sayesinde güvenlik anlamında önemli bir aşama kaydedilirken isteyenler sosyal paylaşımlarını araç içinden de yapabiliyorlar.
ConnectedCAM teknolojisi ile unutmaya paydos
Yeni Citroën C3’te sektörde bir ilk olan bu önemli özellik; yolculuk süresince dikiz aynasına yerleşimli HD kamera vasıtasıyla çekilen fotoğrafları ve videoları  paylaşmaya imkan tanırken; ücretsiz ConnectedCAM Citroen uygulaması ile her durduğunuzda GPS koordinatlarız bir coğrafi konum belirleme işlevi sunuyor. Örneğin Yeni Citroen C3’ünüzü ilk defa gittiğiniz bir yerde veya hatırlayamadığınız bir sokağa park ettiğinizde bu uygulama sayesinde artık aracınızı aramayacaksınız. Sistem telefonunuza aracınızın konumunu atıyor.
Kompakt otomobil dünyasına yeni bir soluk
Citroën’in sıradışı tasarım dilinin yeni ürünü C3, sektörde çığır açacak ilkler ve öncü teknolojilere sahip. Yeni Citroën C3, kendi tarzını oluşturarak, dinamik, renkli ve çekici kişiliğiyle öne çıkıyor. İkinci nesil C3’ten daha uzun ve 4 cm daha alçak olan yeni Citroën C3, Airbump teknolojili karoser yapısı, siyah renkli çamurluklar ve segmentinin en geniş tekerlek yuvalarıyla crossover benzeri iddialı bir dış görünüme sahip. Sürücü ve yolcu konforunu maksimumda vermeyi hedefleyen C3, tek bir araçta, birçok zevke ve ihtiyaca yönelik çözümler sunuyor. Çift renkli gövde seçeneği ve üç farklı tavan rengi alternatifi sunan C3’te 9 farklı gövde rengi ve 36 farklı kombinasyon bulunuyor. Sis farlarının çerçeveleri, yan aynalar, C sütunu kaplamaları ve “Airbump” adındaki gövde korumalarında da farklı renk seçenekleri imkanı sunuyor.
Sürücü ve yolcuyla bütünleşen özellikler
Yeni C3’te özel bir malzemeden üretilen ve vücut şeklini alan koltuklar, yolcu bölümünde optimum ışık seviyesi sağlayan panoramik cam tavan, ustaca tasarlanmış saklama alanları, segmentindeki en büyük torpido gözü gibi cömert unsurlarla sizi karşılıyor. Özel olarak oluşturulan renk ve malzemelerin kullanımı, C3 kullanıcılarının araçlarının içerisinde kendi evlerindeymiş gibi hissetmelerini sağlıyor. C3’ün tüm fonksiyonlarına, kontrol merkezi olarak görev yapan, Mirror Screen teknolojisinin kullanıldığı 7 inçlik dokunmatik ekrandan erişilebiliyor.
5 kapılı karosere sahip yeni C3, pratik olmasının yanı sıra 3.99 metrelik toplam uzunluğu ile de kompakt sınırlar içerisinde yer alıyor. 10,7 metrelik dönüş yarıçapı ile de oldukça kıvrak olan yeni C3’ün bagajı 300 litrelik bir hacme yaklaşıyor, bu da pazardaki en yüksek değerlerden birisi.
Tasarım: Farkındalık yaratan güçlü bir karakter
Citroën’in karakteristik hale gelen üç katmanlı ön far tasarımı C3’te de yer alıyor. LED’leri barındıran gündüz farları ve ana far grubu olabildiğince yüksek konumlandırılarak kaputun yüksekliğini de arttırılıyor. Çıtaların altında yer alan çift krom barlar, LED farlara kadar uzanarak genişlik algısını güçlendiriyor. Yuvarlak farlar güçlü teknolojik içeriği ifade ediyor. Araç ile aynı renkteki tamponlar yaya koruma standartlarını yükseltirken renkli çerçevelere sahip olan sis farları da aracın ön kısmına özgünlük katıyor.
Araca yandan baktığınızda dikkatinizi çeken ilk detay, siyah renkli cam sütunlarının taşıdığı asılı tavan görünümü. 16 inçlik jantların kullanımına izin veren geniş ve siyah renkteki tekerlek yuvaları, araca küçük bir crossover görünümü veriyor. Arkada, geniş ve kaslı bir görünüm sağlayan kanatlar ile dinamizm tamamlanıyor.
Arka bölüm aracın genişliğini vurguluyor ve yeni C3’e eşsiz, yüksek teknolojili bir kimlik getiren 3 boyutlu stop lambaları için ideal bir alan sağlıyor. Tamponun alt bölümündeki boyasız plastik detaylar da günlük darbelere karşı fazladan korumayı sağlıyor.
C3’ün logosu bir önceki modele göre biraz farklılık taşıyor. Citroën logosu C4 Cactus’te olduğu gibi krom çerçeveli parlak siyah olarak kullanılıyor. Modern eğilimler ile uyum içerisinde olan C3’te aerodinamiğe büyük bir önem verildi. Tavan, bir önceki modele kıyasla 4 cm daha alçak tasarlanarak araç aerodinamiği geliştirildi ve iç mekanın daha sessiz olması sağlandı. Yeni C3 bir önceki jenerasyonuna göre 21 mm daha genişleyerek segmentinin en geniş aracı oldu.
Lisansı Citroene ait Airbump teknolojisi
Termoplastik poliüretan, çizilmez yüzeyli dolgu malzemelerinden oluşan Airbump paneller sadece Citroën’in sahip olduğu bir özellik ve tıpkı tamponlar gibi araca kişilik ve tarz katıyor, aynı zamanda da koruma sağlıyor. Airbump’da kullanılan alifatik termoplastik poliüretan malzemeler, günlük kullanım boyunca maruz kalınan güneş ışığı, yağmur suyu, kullanıma bağlı eskime, çizilme vb. etkenlere karşı çok başarılı bir koruma sunuyor. Özellikle şehir içinde çizilmeye ve hasara karşı oldukça hassas bölgeler olan kapılar, altı hava dolu birer tampona sahip oluyorlar. Airbump panelleri, versiyona bağlı olarak beyaz veya kırmızı çerçevelere sahip.
 İç mekan 
İç mekan, samimi, çağdaş, sezgisel ve konforlu olmasının yanı sıra güvenli ve huzurlu hissettiriyor. Citroën tasarımcıları aracın iç hacmini ve malzemelerini tasarlarken, otomotiv endüstrisinin yanı sıra mimarlık, mobilya, dekorasyon gibi sektörlerden de esinlendiler. C4 Cactus’te olduğu gibi, valiz sapı tasarımlı kapı tutamakları, özellikle şehir hayatına ara verip ufak kaçamaklar yapmak isteyenleri simgeliyor.
Yeni C3’te benimsenen temel iç mekan tasarım prensipleri, sade, birbirini takip eden ve yatay çizgilerle genişlik algısını artıran şekilde karşımıza çıkıyor. Araç içinde boydan boya uzanan yüksek konumlu kokpit ve az sayıdaki butonlar sayesinde ferah, pratik ve yolculara huzur veren bir iç mekan yaratıldı. Direksiyonun arkasındaki sade tasarımlı hız ve devir göstergeleri arasında benzin ve hararet göstergeleri ile dijital bilgi ekranı yer alıyor. Merkezde asılı olarak karşımıza çıkan 7” dokunmatik ekran ile teknolojik içerik de oldukça ön planda. Gösterge panelinin her iki yanında, havalandırma çıkışlarının ortasında ve kokpitin merkezinde yer alan krom detaylarla şıklık algısı artıyor.
B segmentinde eşsiz, kapsamlı kişiselleştirme olanağı
Kişiselleştirme, insanların kendi seçimlerini ifade etmelerinde en büyük rolü oynayan önemli bir sosyal trend. Yeni C3 de bu anlamda kapsamlı ve uyumlu kişiselleştirme imkanları sunuyor. C3’te sadece renk seçiminden daha fazlasını sunan, hem iç mekan hem de aracın dışı için uyumlu ve tutarlı kişiselleştirme olanakları mevcut.
Sürücünün kişiliğiyle uyumlu bir araç yaratmak için sunulan ifade özgürlüğü, iki tonlu araç rengi ile başlıyor. 9 dış renk (Turuncu, Beyaz, Çağla Yeşili, Kobalt Mavi, Siyah, Yakut Kırmızı, Alüminyum Gri, Uzay Gri ve Kum Beji) ve 3 tavan rengi (Aden Kırmızı, Beyaz ve Siyah) seçeneği sunuluyor. Bunlarla birlikte toplamda 36 kombinasyon yapmak mümkün.
Yeni C3’teki sürüş destek ve güvenlik teknolojileri 
Mirror Screen teknolojisi: Sürücünün akıllı telefonunun ekranını aracın merkezi ekranına kopyalıyor. Sürücü dijital ekrandan akıllı telefonunu görüntüleyebiliyor veya multimedya içeriklerine erişebiliyor. Apple CarPlayTM, Android Auto (2017 başında sunulacak) ve MirrorLink® ile uyumlu.
Yokuş Kalkış Asistanı: Yüzde 3’ten daha eğimli yokuş yukarı kalkışlarda yardımcı olarak fren pedalı bırakıldığında aracın geriye kaymasını 2 saniye boyunca engelleyerek aracı sabit tutuyor.
Şeritten Ayrılma Uyarısı Sistemi: Sürücünün uykulu veya dikkatsiz olduğu durumlarda yardım sağlamak için 65 km/s üstü hızlarda devreye giriyor. Eğer sinyal vermeden araç diğer şeride doğru ilerlerse, sistem sürücüye sesli ve görsel uyarı veriyor.
Sürücü Yorgunluk Uyarısı: Sürüşe ara verme zamanı geldiğine dair sürücüyü bip sesiyle uyarıyor. Örneğin, 2 saat boyunca 70 km/s üzerinde yolculuk yapıldığında ve ardından her saat başında devreye giriyor.
Pano Okuma Özelliği: Entegre kamera bulunan versiyonlarda yer alan yol hız panolarını okuma özelliği sürücüleri gösterge panelinde beliren ikon ile uyarıyor.

MOTOR SEÇENEKLERİ ve TEKNİK VERİLER

1.6 Blue HDi 75 Hp (manuel) Motor: 1199 cc, çok noktalı elektronik enjeksiyonlu,düz sıralı 3 silindirli
Maksimum güç: 82Hp ( 5750 dev.dak)
Maksimum Tork:118Nm ( 2750 dev.dak)
VitesKutusu: Manuel 5 ileri vites
Frenler: Önler havalandırmalı disk, arka kampana
Performans: Maksimum hız 168km/s, 0-100 km/s hızlanma 14.9 sn
Yakıt Tüketimi: (L/100 km): Şehir içi 6.7 lt, şehir dışı 4.1 lt, ortalama 4.7 lt
1.6 Blue HDi 75 Hp (manuel) Motor: 1560 cc, yüksek basınçlı turbo dizel direkt enjeksiyonlu ,düz sıralı 4 silindirli (Euro 6)
Maksimum güç: 75Hp ( 3500 dev.dak)
Maksimum Tork:233Nm ( 1750 dev.dak)
VitesKutusu: Manuel 5 ileri vites
Frenler: Önler havalandırmalı disk, arka disk
Performans: Maksimum hız 169km/s, 0-100 km/s hızlanma 15.5 sn
Yakıt Tüketimi: (L/100 km): Şehir içi 4.3 lt, şehir dışı 3.2 lt, ortalama 3.6 lt
1.6 Blue HDi 75 Hp (manuel) Motor: 1560 cc, yüksek basınçlı turbo dizel direkt enjeksiyonlu ,düz sıralı 4 silindirli (Euro 6)
Maksimum Güç: 75Hp ( 3500 dev.dak)
Maksimum Tork:233Nm ( 1750 dev.dak)
VitesKutusu: Manuel 5 ileri vites
Frenler: Önler havalandırmalı disk, arka disk
Performans: Maksimum hız 169km/s, 0-100 km/s hızlanma 15.5 sn
Yakıt Tüketimi: (L/100 km): Şehir içi 4.3 lt, şehir dışı 3.2 lt, ortalama 3.6 lt

YENİ CİTROEN C3 FOTO GALERİ (1)

İlginizi Çekebilir

Otomotiv Pazarının Lideri Yine Fiat!

Otomotiv Pazarının Lideri Yine Fiat!

2019 yılında da otomotiv pazarının lideri olan Fiat, 2020 yılının ilk 9 ayı sonunda gerçekleştirdiği …

Yeni Toyota Hilux’in Türkiye fiyatı belli oldu

Pick-up segmentinin önemli oyuncusu Hilux yenilendi. Türkiye’de Dijital lansmanla tanıtılan Yeni Toyota Hilux, Tüm Türkiye’de …