SON DAKİKA
Ana Sayfa / HANGİ OTOMOBİL? / Yeni Astra Euro NCAP’ten beş yıldız aldı

Yeni Astra Euro NCAP’ten beş yıldız aldı

Yeni Astra Euro NCAP tarafından en yüksek puan olan beş yıldız ile ödüllendirildi. Opel’in yeni kompakt beş kapılı HB’i tüm kategorilerde (yetişkin yolcu koruması, çocuk yolcu koruması, yayaların koruması ve güvenlik yardımcısı) yüksek puanlar aldı.

Yeni Astra, dayanıklı yolcu kabini kaza durumunda mümkün olan en az şekilde deforme olacak ve mümkün olan en geniş yaşam alanını sağlayacak şekilde tasarlandı. Kaza anında ortaya çıkacak olan darbe enerjisini azaltmak için yolcu kabininin ön, yan ve arka kısımları kontrollü bir şekilde deforme olarak koruma sağlayan enerji emme bölgeleri ile çevrelendi. Yeni Astra, arkadan çarpmalarda tam koruma sağlayarak EuroNcap’ten 5 yıldız aldı.

Hava yastıkları ve emniyet kemerleri

Yeni Astra yolcu kabininde sürücü ve öndeki yolcu için ön ve göğüs kafesi yan hava yastıklarının yanı sıra ön ve arka koltuklar için tam boy perde hava yastıklarından oluşan üç parçalı bir hava yastığı sistemi sunuyor. Araç gövdesine bağlı yük limitleyiciler ile aktif gergili emniyet kemeri, koltuklara bağlı kucak kemeri ön gergisi, koltuklara entegre kayma engelleyici rampalar ile yeni Astra, maksimum yolcu güvenliği sağlayarak yaralanma ihtimalini en aza indiriyor.

Destekli fren sağlayan ilk Opel

yeni astraYeni Astra’da, Şerit İhlali Uyarı Sistemi sürücüyü uyarmakla kalmayıp direksiyona sapmayı düzeltici yönde hafif bir kuvvet uyguluyor. Otomatik Acil Durum Freni, Ön Çarpışma İkazı ve Trafik İşareti Tespit Sistemi sayesinde önden çarpmalar engellenebilir ya da hafifletilebilir. Ön Çarpışma İkazı, öndeki araç ile mesafe çok yakınsa ve bir çarpışma kaçınılmaz ise ön camda sürücünün görüş alanına yansıtılan ve kırmızı renkte yanıp sönen bir LED satırı ile optimize edilmiştir. Bu sistemler için gereken veriler Astra’nın ön camının üst kısmında bulunan tekli (mono) kamera ile toplanır. Mono kamera kullanan ilk kompakt sınıf otomobildir. Ayrıca yalnızca kameradan alınan veriler ile destekli fren sağlayan ilk Opel modelidir.

Safetybest 2015 ödüllü aydınlatma

Yeni Astra’nın aktif güvenlik ve sürücü destek sistemleri, Kör Nokta Uyarı Sistemi ve “SAFETYBEST 2015” ödüllü IntelliLux LED Matrix aydınlatma ile tamamlanıyor. Aydınlatma teknolojisi otomatik olarak mevcut trafik koşullarına adapte olarak mümkün olan en iyi aydınlatmayı sağlıyor.

Sürücü, yolcu ve yoldaki diğer kullanıcılara ek olarak, yeni Astra ayrıca cüzdanınıza ve ehliyetinize de “beş yıldızlı” koruma sağlar. Trafik İşareti Tespit Sistemi tekli kameradan gelen verileri sürekli izleyerek Navi 900 Intellilink bilgi ve eğlence sisteminin gömülü navigasyonundan alınan veriler ile kıyaslar ve hız limitleri otomatik olarak gösterge panelinde beliriyor.

İlginizi Çekebilir

Opel Crossland X’in Fiyatları Açıklandı

Türkiye’de Enjoy ve Excellence donanım seviyelerinde sunulacak olan Opel Crossland X’in tavsiye edilen satış fiyatı …

Kullanıcıların tercihi yine Lexus oldu

Premium otomobil üreticisi Lexus, ilk kez 1989 yılında Amerika’da satışa başlamasının ardından kısa zamanda yüksek …