SON DAKİKA
Ana Sayfa / Manşet / V8 Vantage N430, “N” otomobil ailesinin mirası üzerinde yükseliyor

V8 Vantage N430, “N” otomobil ailesinin mirası üzerinde yükseliyor

436 PS güce sahip yeni Aston Martin V8 Vantage N430’un kalbinde saf, katıksız eğlence yatıyor.

Aston Martin, sembol haline gelmiş olan V8 Vantage yelpazesine cesur bir ekleme yapıyor ve zamansız DB9’a yeni etkileyici özel versiyonlar görücülerle buluşuyor. Spor odaklı Vantage serisinin albenisini geliştiren ve Aston Martin’in GT’sinin zamana dayanan albenisini yükselten DB9’un yeni modelleri göz alıcı bir güzellik ve klasik zarafet sunuyor.

V8 Vantage N430: yarış için yaratıldı, spor tarzı verildi

Yeni V8 Vantage N430’un kalbinde saf, katıksız eğlence yatıyor. Yolda mükemmel performans için N430 Coupe veya Roadster formlarında mevcut ve hareketli V8 Vantage S’in performansına yaklaşan 7.300 rpm 436 PS güç barındırıyor.

N430 tamamen pistte geliştirilmiş heyecanı yolda ulaşılabilir, duygusal olarak harekete geçici ve otantik olarak “analog” bir şekilde aktarmak için tasarlandı. Vantage’ın dinamik zindeliği N430’un göz alıcı güzelliğini mükemmel şekilde tamamlıyor.

Karbon fiber ve kevlar koltuklar gibi hafif ve spor odaklı özellikleri ve hepsi bir arada 20 kg hafifleme sağlayan on şeritli dövme alaşımlı grafit boyalı jantları kendinden gelen dinamik kabiliyet ile birleştiğinde GT-4’ten ilham alan N430’un kulüp spor ortamında üstün performans sağlamak için yaratıldığı görülüyor.

Bu yüzden yeni V8 Vantage N430’un 190 mph (304 km/h) hız kapasitesi ve 0-60 mph’ye 4,6 saniyede çıkması şaşırtıcı değil.

Güç arka tekerleklere spor tip altı vitesli manuel bir şanzıman ile iletiliyor; en sürücü odaklı ancak dâhil edici konfigürasyonu arayanlar için ise yakın oranlı altı vitesli Sportshift™ II otomatikleştirilmiş manuel şanzıman seçeneği mevcut.

N430’un ön ortasına monte edilmiş, 4.7 litrelik, tamamen alaşımdan üretilmiş, dörtlü üstten kamlı, kuru karterli V8 motoru dikkat çeken spor egzoz, GT yarışlarında sayısız zafer ile bilenmiş aerodinamik ve rekabete odaklı fren sistemi ile tamamlanıyor.

Vantage tasarımının kompakt boyutları ve kendinden gelen dengesi dikkatlice kalibre edilen spor süspansiyon ayarı ve hızlı oranlı direksiyon kremayeri ile desteklenerek gerçekten meraklısı olan sürücüleri yolda ve pistte ödüllendiriyor.

Özel bir Aston Martin Test Merkezi’nin bulunduğu Nürburgring’deki Nordschleife dâhil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki pistlerde saatler boyunca yapılan testler gerçekten Aston Martin’in “N” otomobil ailesine katılmayı hak eden bir makine ortaya çıkarmış durumda.

Pist düşüncesi uyandırmak şekilde tarz verilen N430, Aston Martin’in spor mirasını ve motor sporları başarısını selamlıyor. Özellikle belirlenmiş karanlık temalı dış detaylar – grafit boyalı dövme alaşım tekerlekler ve siyah ön ızgara, ön far çerçeveleri, dış ağlar, yan pencere çerçeveleri, dokulu egzoz borusu apreleri ve siyah çerçeveli şeffaf arka farlar tam dozunda bir tehlike ve heyecan havası veriyor.

Bu da opsiyonel – kısmen sıra dışı CC100 Speedster konseptinden ilham almış ve Aston Martin’in en önemli motor sporları başarısı olan DBR1’e selam çakan – spor grafik paketleri ile göz alıcı canlılıkları zarif bir şekilde öne çıkarıyor.

Vantage serisinden standart olarak gelen ek tamamlayıcı özellikler arasında bir karbon fiber yüz kesimi, Piyano Siyahı iç kesim, siyah eloksallı basamak plakaları ve siyah pedallar bulunuyor.

Son olarak, yeni ve özel özellikler N430’un eğlenceli ve spor kişiliğini güçlendiriyor ve Aston Martin’in ana akımdan uzakta durabilen ürünler yaratma kabiliyetini sergiliyor. N430 müşterilerinin tercih edebileceği opsiyonel seçenek ICEpower® teknolojisine sahip, 1000W gücünde Bang & Olufsen BeoSound ses sistemini içeriyor. Kendine özel bir hoparlör ızgarası ve lens ile ses çekiciliği kadar görsel çekiciliğini de detaylandırıyor.

DB9 Karbon Siyahı ve Karbon Beyazı

Aston Martin DB9 ailesi DB9 Karbon Siyahı ve Karbon Beyazı özel versiyonların gelişi ile genişliyor.

Tarz ve görsel etkileyicilik, yeni özel versiyonlara damga vuran özellikler ve zamansız GT spor doğasını mükemmel bir şekilde yansıtıyor.

Yeni Karbon Siyahı 183 mph DB9’un 6.0 litre V12 potansiyeli, hafif karbon fiber özelliklerin benzersiz bir kombinasyonu ile desteklenen üçlü bir karanlık tema ile vurguluyor.

Öte yandan modern Karbon Beyazı özel sürüm karbon fiber ve karanlık unsurlar ile Stratus Beyazı boya ve vurgulu fren kaliperi renginin kontrastını kullanarak dramatik bir görsel etki yaratıyor.

Hem Karbon Siyahı hem de Karbon Beyazı versiyonlarının dikkat çekici dış eklentileri arasında karbon fiber yan kaplamalar ve güçlü görsel temaları daha da güçlendiren siyah pencere çerçeveleri bulunuyor.

İçeride güçlü bir siyah tarz teması, özenle seçilmiş vurgulama renkleri ve kaliperin tonu karbon fiber detayları ve yeni siyah donanımı öne çıkarıyor. Özel tasarım eşik plakaları Karbon Siyahı veya Karbon Beyazı logoları ile de otomobilin nadirliğine dikkat çekiyor.

Günümüzün DB9’u, “Gen4” VH mimarisi ve donanımını kullanan ve klasik bir GT’nin karakterine göre uyarlanmış modern bir AM11 V12 motor içeriyor. Sonuç ise 620 Nm torku kolayca üretebilen ve tepe gücü 517 PS olan bir motor.

Aston Martin Tasarım Direktörü Marek Reichman şöyle açıklıyor: “Klasik DB9 Karbon Siyahı ve cüretkâr DB9 Karbon Beyazı özel versiyonları, zamanın ötesindeki bu GT’ye ışıltılı ve çok arzulanan yeni bir görünüm kazandırıyor. Bu arada N430’u tanımlayan heyecan verici detaylar da otomobilin motor sporlarından gelen kökleri konusunda hiç bir şüphe bırakmıyor. Cesur görsel uygulamaları ve canlı renk kombinasyonları seçeneği açıkça yarış pistinin yankılarını uyandırıyor.”

İlginizi Çekebilir

ford otosan son dakika

Ford Otosan’dan Volkswagen ile ilgili önemli açıklama!

Ford Otosan Volkswagen ile ilgili çıkan haberlere ilişkin önemli bir yazılı açıklama yaptı. Ford Otosan’dan …

hyundai i20 N

Hyundai i20 N: Yüksek performans ve dinamik teknoloji

İzmitli i20, 1.6 lt turbo motoruyla 204 beygir güç üreterek segmentine heyecan getiriyor. i20 WRC …