SON DAKİKA
Ana Sayfa / Fiat / Tofaş’tan ABD’deki Fiat Chrysler Fabrikası’na Yönetici İhracı

Tofaş’tan ABD’deki Fiat Chrysler Fabrikası’na Yönetici İhracı

Geçtiğimiz yılı üretim ve ihracatta sektör lideri olarak tamamlayan;Dünya Klasında Üretim yapan Tofaş, şimdi de ABD’ye “Fabrika Direktörü” ihraç ediyor.
2010 yılından bu yana Tofaş’ın Bursa’daki 450 bin adetlik üretim kapasitesine erişen modern üretim merkezinin Endüstriyel Operasyonlar Direktörlüğü görevini yürüten Akın Aydemir, FCA’nın Michigan’daki Sterling Heights Fabrikası’nı yönetmek üzere Fabrika Direktörü olarak transfer oldu. Aydemir; Mayıs ayı itibarıyla Fiat Chrysler Automobiles’in 1.5 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladığı, yeni nesil Ram markalı pikap modellerini üretecek fabrikanın başına geçerek, Fabrika Direktörü olarak göreve başlayacak. Akın Aydemir’in yerine ise Kalite Direktörü olarak görev yapan Zeki Erdal Şimşek Tofaş Fabrika Direktörü olarak atandı.
Tofaş’tan ABD’ye üst düzey Türk yönetici ihraçı
2016 yılında ABD’ye en fazla ihracat yapan kurum olma başarısı gösteren Tofaş, şimdi de ABD’ye üst düzey Türk yönetici ihraç ediyor.Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin ABD’ye yaptığı toplam ihracatın yüzde 4.2’sinnun Ram markalı versiyonunu Pro Master City isimli versiyonuyla gerçekleştiren ve 275 milyon dolarlık ihracata imza atan Tofaş’ın, Bursa’da yer alan Altın Seviye’deki modern fabrikasının 2010 yılından bu yana Endüstriyel Operasyonlar Direktörlüğünü başarıyla gerçekleştiren Akın Aydemir, ABD’ye transfer oldu. Mayıs ayı itibarıyla, FCA’nın Michigan’daki Sterling Heights Fabrikası’nda Fabrika Direktörü olarak yeni görevine başlayacak.
Tofaş, dünyaya sadece araç değil yönetici de ihraç ediyor

Cengiz Eroldu
Cengiz Eroldu
Tofaş’ın dünyanın farklı ülkelerine sadece otomobil ve hafif ticari araç ihraç etmediğini vurgulayan CEO Cengiz Eroldu, Fiat Chrysler Grubu içinde önemli noktalara Türk yönetici ihraç ettiklerini belirterek, “Bugün 7 ayrı markaya aynı anda üretim yaparak, 80 ülkeye ihraç ediyoruz. Geçtiğimiz yıl ihracat adetlerimizle de sektörün lideri konumuna ulaştık. Bunun da ötesinde Fiat Chrysler çatısı altında dünyanın farklı ülkelerine farklı pozisyonlarda Türk yönetici ihraç etmeye devam ediyoruz. 2010 yılından bu yana fabrikamızın başarısına büyük katkısı olan Akın Aydemir’in FCA’nın önemli üretim merkezlerinden biri olan Sterling Heights Fabrikası’na Fabrika Direktörü olarak transfer olmasından ötürü tüm Tofaş Ailesi olarak büyük gurur duyuyoruz. Bu sadece Tofaş’ın değil tüm Türkiye’nin başarısıdır” dedi.
Tofaş, Türkiye otomotiv sanayinde bugüne kadar ulaşılmamış rekorlara imza attı
Günde 1566 ve ayda 40 bin araç üretimi gerçekleştiren Tofaş’ın Türkiye otomotiv sanayinde bugüne kadar ulaşılmamış rekor rakamlara imza attığını belirten Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “2016 yılını 383 bin adet araç üretimiyle tamamlamıştık. Bu rakam otomotiv sanayinde yine bir rekor oldu. Tofaş’ın gerçekleştirdiği bu üretim Türk otomotiv sektörünün 4’te 1’ini oluşturdu. FCA bünyesinde yer alan fabrikalar arasında Tofaş fabrikası en fazla üretim yapan tesis oldu.Bu Tofaş’ın yerini ve değerini de mutlak biçimde artırdı. Bugün Altın Seviye’de üretim yapan fabrikamızın direktörünü ABD’ye ihraç ederek Tofaş’ın ülkemizi temsilen dünya otomotiv sektöründeki konumunu pekiştiriyoruz.” dedi.
Tofaş, FCA’in dünya çapındaki tüm fabrikalarının içinde en iyi ilk 4 fabrikasından biri.
Dünya Klasında Üretim-WCM yolculuğuna Tofaş’ın 2006 yılında başladığını hatırlatan Eroldu ayrıca, “2013’de Altın Seviye’ye ulaştık. ’in dünya çapındaki tüm fabrikalarının içinde en iyi ilk 4 fabrikası arasında yer alıyoruz. Fiat Chrysler Automobiles’in en önemli üretim tesislerinden biri olan Tofaş, işletme içi araç trafiği, işçi sağlığı ve güvenliği de dahil olmak üzere her alandaki uygulamaları ile dünya üretiminin üst sınıfında yer alan işletmelerden biridir. Bu konuda rüştümüzü Fiat Chrysler dünyasına ispat ettik. Tofaş’ın ABD’ye fabrika müdürü ihracı ise Tofaş’ın global yetkinliğinin ispatıdır” açıklamasında bulundu.
Akın Aydemir Kimdir?
Akın Aydemir
Akın Aydemir
Fiat Chysler’in Michigan’daki Sterling Heights Fabrikası’na Genel Müdür olarak transfer olan Akın Aydemir, kariyerine 1988’de Olmuksa’da mühendis olarak başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra 1990’da Toyotasa’ya transfer olup gövde üretim müdür yardımcılığı görevinde bulunan Aydemir, 1997’de Honda Türkiye’nin kuruluşunda yer alıp üretim müdürü olarak görev yaptı. 1999 yılında Honda Kanada’da Mühendislik Müdürlüğü görevine atanan Aydemir 2001 yılında ise ABD’de faaliyet gösteren RWD firmasında işe başlayıp 2003 yılına kadar Yalın Üretim konusunda pek çok farklı üreticiye Ford, Chrysler ve GM’e danışmanlık yaptı. 2003 yılında GATES’de Yalın Üretim Müdürluğü görevini ustlenen Aydemir, 2005 yılından itibaren Alcoa’nın Avrupa’daki fabrikalarında Yalın Üretim uygulamalarını yürüttü ve 2009 yılının ikinci yarısında Fiat grubunda CNH Kanada’ya katıldı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü mezunu olan Aydemir, Thunderbird School of Global Management’ta MBA programını tamamladı. Aydemir, İngilizce, Almanca ve Japonca biliyor.
Zeki Erdal Şimşek Kimdir?
Erdal Zeki Şimşek
Erdal Zeki Şimşek
2010 yılından bu yana Tofaş’ta Endüstriyel Operasyonlar Direktörü olarak görev yapan Akın Aydemir’in yerine ise 2010 yılından bu yana Tofaş’ta Kalite Direktörü olarak görev yapan Zeki Erdal Şimşek Fabrika Direktörü olarak atandı. İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği bölümü mezunu olup, İstanbul Üniversitesi’nde MBA yapan Zeki Erdal Şimşek, 1990 yılında Tofaş’ta Proses Uzmanı olarak kariyerine başladı. 2001-2003 yılları arasında Fiat Auto Egypt’da Endüstriyel Operasyonlar ve Satınalma Müdürü görevini yürüten Şimşek, ardından Tofaş’ta 2003-2004 yılları arasında UTS Proje Lideri, 2004-2006 yılları arasında DoblóÜrün Platform Müdürü, , 2006-2007 yılları arasında Ar-Ge Proje Koordinasyon Müdürü, 2007-2009 yılları arasında 263 Proje Müdürü, 2009-2010 yılları arasında ise Üretim Teknolojileri Müdürü olarak görev yapmıştı.
Fiat Chrysler Sterling Heights Fabrikası Hakkında
Sterling Heights Fabrikası 1953 yılında orduya jet motoru tedarik etme amacıyla Michigan, Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuştur. 1980 yılında VW Grubu tarafından otomobil fabrikasında dönüştürülen tesis, 1983 yılında Chrysler tarafından satın alınmıştı. 2016 yılı Haziran ayında alınan kararla 2014’te üretimine başlanan Chrysler 200 modelinin üretimi aşamalı olarak azaltıldı ve tesisin ticari araç tesisi olarak kullanımına karar verildi. FCA, geçtiğimiz yıl Michigan’daki fabrikanın 2029 yılına kadar sürecek geliştirme süreci için 1,48 milyar Dolar bir bütçe ayrılacağı duyurmuştu.Gelecek yeni nesil RAM 1500 modelinin üretiminin bu fabrika gerçekleştirilmesi planlanırken, 2018 yılından itibaren bu fabrikada çalışmak üzere 700 yeni işçi daha istihdam edilecek. Tesiste, hali hazırda 1935 çalışan ve 1100’den fazla robotize ekipmana görev verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Türkiye Pazarı’nda Renault Volkswagen’i solladı

Türkiye’de son 4 yıldır “en çok satılan otomobil ve hafif ticari araç markası” olan Volkswagen, …

Jeep Compass ‘Taş Gibi!’

Efsane marka, Jeep Compass 4 x 4 Limited 2.0 LHD ile zorlu Euro NCAP testinden …