SON DAKİKA
Ana Sayfa / Fiat / 2015 YILINDA 278 BİN ARAÇ ÜRETEN TOFAŞ’TAN 10 MİLYAR TL’IK ZİRVE!..

2015 YILINDA 278 BİN ARAÇ ÜRETEN TOFAŞ’TAN 10 MİLYAR TL’IK ZİRVE!..

 Tofaş son yıllarda istikrarlı bir büyüme göstererek, 2015’te de cirosunu geçen yıla oranla yüzde 33 artırdı. Bu başarıda Türkiye’de geliştirilerek üretilen ve yılın son aylarında pazara sunulan Fiat Egea’nında payı olduğunu dile getiren CEO Cengiz Eroldu, “Yatırımlarımızın katma değerinin Egea ileartmakta olduğunu2015 finansal sonuçlarımızdadaha net görmeye başladık. Bu ivmenin 2016’da yeni modellerin de aileye eklenmesi ile devam edeceğini öngörüyoruz” dedi.

 Türkiye otomotiv sektörünün lider oyuncularından TOFAŞ 2015 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Yaklaşık 10 milyar liralık ciro ile 2015’i geride bırakan TOFAŞ’ınnet kârı 831 milyon liraya ulaştı.

Tofaş,üretim ve ihracatta sektörün önünde

 2015 yılında Bursa fabrikasında toplam 278 bin adet araç üretimi gerçekleştiren TOFAŞ,üretiminin yüzde 26’sını otomobil yüzde 74’ünü hafif ticari araç olarak gerçekleştirdi.Türkiye otomotiv sektörünün yüzde 16 üretim artışı kaydettiği 2015 yılında üretimini bir yıl öncesine oranla yüzde 25 artırdı.

Geçen yıl üretiminin 174 bin adedini ihraç eden TOFAŞ’ta, 2014 yılında gerçekleştirmiş olduğu 142 bin adetlik ihracatın yüzde 22 arttığı görüldü. TOFAŞ, 2015’te 415 milyon dolarlık dış ticaret fazlası gerçekleştirdi.

‘Ezber Bozan Sedan’pazarda yerini aldı

Egea ve TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu
Egea ve TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu

İç pazarda, çatısı altında yer alan Fiat,Lancia, Alfa Romeo, Jeep, Maserati ve Ferrari markalarıyla toplam satıştan yaklaşık yüzde 12’lik pay elde eden TOFAŞ, 2015 yılında ‘Ezber Bozan Sedan’ Fiat Egea’yı tüketiciyle buluşturdu.

Uluslararası saygın değerlendirme kuruluşu AutoBest tarafından ‘Avrupa’nın En İyi Otomobili’ seçilen Fiat Egea, o tarihten itibaren yurt içinde 6.570 adet toplam satış rakamına erişti. Fiat Egea, ‘Tipo’ adı ile ihraç edildiği Avrupa ülkelerinde de büyük beğeniile karşılandı.

TOFAŞ’ın fikri sınai haklarına sahip olduğu ve üretimini gerçekleştirdiği Fiat Doblo ve Fiorino’nun Cargo modellerinin İngiltere’de “Yılın Vanı” seçilmesinin yanı sıra Fiat markasının da ikinci kez “Yılın Ticari Araç Filo Üreticisi” ödülünü alması;Fiat Linea’nın Türkiye’de en çok satılan araç olması ve Jeep markasının yine Türkiye pazarında yüzde 79 oranında büyüme kaydetmesi 2015’in dikkat çeken diğer başlıklarından oldu.

Geliştirdiği proje ve yetkinlikleriyle birlikte geçen yıl önemli ödüller kazanmayı da sürdüren TOFAŞ, Avrupa Komisyonu’nun verilerine göre ar-ge harcamaları sıralamasında Türkiye birincisi oldu. Tofaş Ar-Ge Merkezi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan dört ödül aldı. Böylelikle otomotiv sektöründe bir ar-ge merkezi ilk defa Türkiye’de ilk 3’e girmiş oldu.

Egea hatchback ve stationwagon modelleri yolda!..

2015 yılı finansal sonuçlarını değerlendiren TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu, 2015 yılında yeni model yatırımları ve Ar-Ge’de önemli aşamalar kaydettiklerini söyledi. Eroldu, “Pazara iddialı bir giriş yapan Fiat Egea’ya tüketicinin gösterdiği ilgi son derece olumlu değerlendirdiğimiz gelişmelerden biri oldu. Bunun etkilerini hep birlikte gözlemlemeye başladık. 2016 yılında Egea’nın hatchback ve stationwagon modellerini pazara sunacağız. Ayrıca 2016 yılı, çatımız altında yer alan markaların model yeniliklerini sunacakları bir yıl olması sebebiyle de önem taşıyor” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir

Jeep Compass 4xe Türkiye’de!

Özgürlük, tutku ve macera severlerin ortak noktası Jeep; performans ve keyifli sürüş geleneğini bir arada …

İlk dokuz ayda Ekspertiz Sektörü rekor kırdı

2020 yılının Ocak-Eylül dönemini kapsayan ilk 9 ayda 5 milyon aracın  yüzde 80’ine ekspertiz yapıldı! …