SON DAKİKA
Ana Sayfa / YOL NOTLARI / Tarihin önemli kavşağı: Kapadokya

Tarihin önemli kavşağı: Kapadokya

Başta Nevşehir olmak üzere Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerine yayılmış bir bölge olan Kapadokya günümüzde turizm açısından büyük bir öneme sahip. Avanos, Ürgüp, Göreme, Akvadi, Uçhisar ve Ortahisar Kaleleri, El Nazar Kilisesi, Aynalı Kilise, Güvercinlik Vadisi, Derinkuyu, Kaymaklı, Özkonak Yeraltı Şehirleri, Ihlara Vadisi, selime Köyü, Çavuşin, Güllüdere Vadisi ve Paşabağ-Zelve belli başlı görülmesi gereken yerler.

1444211337_Kapadokya_1Kapadokya bölgesi, doğa ve tarihin bütünleştiği bir yer. Coğrafi olaylar Peribacaları’nı oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da bu peribacalarının içlerine evler, kiliseler ve manastırlar oymuş bunları fresklerle süsleyerek binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze kadar taşımış. İnsan yerleşimlerinin Paleolitik döneme kadar uzandığı Kapadokya’nın yazılı tarihi Hititlerle başlar. Tarih boyunca ticaret kolonilerini barındıran ve ülkeler arasında ticari ve sosyal bir köprü kuran Kapadokya, İpek Yolu’nun da önemli kavşaklarından biri.

Tarihin önemli kavşaklarında biri olan Kapadokya’ya ulaşım Türkiye’nin her yerinden çok kolaydır. Uçak, otobüs ve tren seçeneklerinin yanı sıra özel aracınızla da rahatça gidebilirsiniz. Gerek İstanbul’dan ve gerekse Ankara’danKapadokya’ya yol tamamen çift yönlü.