SON DAKİKA
Ana Sayfa / Manşet / Güney Koreli SsangYong’un Üretim Rotasında Türkiye’de Var!

Güney Koreli SsangYong’un Üretim Rotasında Türkiye’de Var!

yun-haber

60 yıldan bu yana SUV segmentinde üretim yapan 4×4 uzmanı, Güney Kore’nin köklü firması SsangYong CEO’sunun Kore Medyası’na yaptığı ‘Türkiye’de üretim yapmak benim en büyük hayalim’ açıklaması, akıllara ‘SsangYong Türkiye’de fabrika mı kuruyor?’ sorusunu getirdi.

Hem SsangYong’un Türkiye’de olası yatırım planlarını, hem de 2016 ilk çeyrek sonunda oluşan otomobil pazarını ve SsangYong’un bu yıl satışa sunulacak yeni modellerini Şahsuvaroğlu SsangYong Genel Müdür Yardımcısı Yunus Şahsuvaroğlu ile konuştuk.

Oto Aktüel: Bu yıl sektördeki 51. yılınızı kutluyorsunuz.Bize öncellikle 2016’nın ilk çeyreğinin genel bir değerlendirmesi ile bu üç ayın SsangYong açısından nasıl geçtiğini kısaca anlatır mısınız?

SUV Pazarı’nda Yüzde 27 Büyüme Var!

yunus-ic-sayfa
Yunus Şahsuvaroğlu

ŞAHSUVAROĞLU: Aslında benim beklentimden biraz daha iyi bir şekilde kapandı. Total pazara baktığımızda sadece %04’lük bir düşüş yaşandı. Binek otomobildeki büyüme tabii ki filoların devamıydı. Hafif ticarideki küçülme ise biliyorsunuz; mevzuattan kaynaklı. Filo kiralama firmalarına getirilen regülasyonlar nedeniyle hafif ticari araçların, ticari filolara katılımının olmamasından dolayı bir düşüş yaşandığını düşünüyorum.

Ama doğrudan bizim içinde olduğumuz pazarlara bakınca; bizim için büyümeyle geçen bir ilk çeyrek oldu. SUV pazarının tamamına baktığınızda totalde %27’lik bir büyüme gerçekleşti. Türkiye’deki B ile F Segmenti arasındaki SUV araçları incelediğimizde; doğrudan içinde olduğumuz Tivoli ile B7 Segmentine baktığımızda burada da %10 bir büyüme söz konusuydu.

Ayrıca Mayıs itibariyle lansmanını yapıp, satışına başlayacağımız XLV ürünümüzün C7 sınıfında olacağı için oraya da çok sıkı bir şekilde odaklandık. Orada da ilk çeyrekte %24’lük gerçekleşen büyüme SUV’un önemini ve nasıl hızlı büyüdüğünü bize tekrar göstermiş oldu.

Tabii biz de bir premium SUV uzmanı araç sattığımız için buradaki büyüme bizim de çok hoşumuza gidiyor.

Oto Aktüel: Sizin pazarda ürünleriniz kadar, garanti, servis ve yedek parça ile ilgili verdiğiniz garantiler de dikkat çekiyor, bilmeyenler olabilir; bu konuyu biraz açar mısınız?

ŞAHSUVAROĞLU: Şimdi ilk etapta öncelikli olarak bizim şansımız şu: Firmamız Türkiye’de bu yıl itibariyle 51. Yılını geçiriyor. 51 yıldır ana işi otomotiv olan bir firma burası. Dededen toruna gelen bir süreçten bahsediyoruz ve bu süreçte bu firma 11 farklı markanın Türkiye’de her zaman satışta en iyi ilk üç bayi arasında yer alarak, her zaman başarılarıyla günümüze kadar ilerledi. Burada vurgulamasını yaptığım şu: Bu 11 markayla birlikte, geçen zaman içinde; firmamız masanın diğer tarafını da iyi öğrendi. Ürünlerden önce şirketin felsefesi de müşterinin hangi şartlarda yeni bir ürünü benimseyip, alabileceği yönüne kurulmuş oldu.

Burada bizim bir şansımız daha oldu. Sözünü ettiğim 11 marka Türkiye’de çok bilinirliği olan, meşhur markalar. Bu markalar ile partnerliğimizin başlangıcı, onların Türkiye’de yeni başlangıç yaptığı dönemlere veya hemen sonrasına denk geliyor. Bu açıdan bakıldığında o dönemden bu yana topladığımız tecrübeler ile, yeni gelen bir markanın yaşadığı zorlukları çok iyi ön görebiliyoruz.
Tüm bunların akabinde SsangYong’da belirli stratejiler geliştirdik biz. Gelecek olan ürünlerin satışının hızlandırılması, aracın kalitesinin yanı sıra hizmetin kalitesinin arttırılması ve en önemlisi de bizim farklılaşmamızın temellerinin atılmasından kaynaklıydı bu stratejiler. Bunların başlıcalarını gözden geçirirsek, Türkiye’de ve dünyada bana göre bizi en ön plana çıkaran ve dünyada şu an bizden başka kimsenin yapmadığı en önemli stratejimiz, her sattığımız araca 4 yıl geri alım garantisi vermek. Her sattığımız araca %100 yedek parça bulunurluluğu garantisi vermek.

Oto Aktüel: Bu global SsangYong’un yaptığı bir uygulama mı, yoksa Şahsuvaroğlu’nun bir hizmeti mi?

ŞAHSUVAROĞLU: Tamamen kendi geliştirdiğimiz bir sistem. Sebebi de şu; geçmiş tecrübelerimize baktığımızda bir markanın oturmasının 10 ile 15 yıl arasında olduğunu gördük. Ve bu 15 sene içerisinde gördüğümüz oydu ki; yavaş ilerleyişin temel sebebi yedek parça ve ikinci el problemi. Bizim için bu problemlerin olmaması ve 15 sene gibi bir bekleme süresi yaşamak durumunda kalmayışımız, ürünün hakettiği imajı ve kaliteli servisi müşteriye sunmamız için; bu atraksiyonları en baştan yapıp ve müşterilere bunu anlatabilip, göstererek bu güveni sağlamamızdı. O yüzden en başta oturup bu kararları alarak; araç geri alım garantisi, yedek parça garantisi, 10 dakikada kredi hizmeti gibi konularda müşterilerimize garantiler verdik. 10 dakikada kredi çıkardık. Bankaya göndermedik. Masada imzalattık. Yedi gün 24 saat çok kaliteli bir yol yardım hizmeti verdik. Size şunu söyleyeyim. Herkeste yol yardımı var. Ama bizim maksimum her müşteriye, dağda bile kalsa araç 2 saat içinde gitme taahhüdümüz var.

Oto Aktüel: Bu denli etkin servis ağı mı var?

ŞAHSUVAROĞLU: Evet, %100. İşte bunları sağladığınızda ve buna ilaveten de biraz rekabetçi olduğunuzda, müşterinin menfaatine işler yaptığınızda, herşey yerine oturuyor. Örneğin serviste biz bunu müşterilerimize de gösteriyoruz. Her zaman güncel rakip fiyatları alıyoruz. Rakibin kendi servislerine tavsiye ettiği ürün işçiliği fiyatlarını toplayıp, bunları servise gelen müşterilerimize de gösteriyoruz. En yakın rakibimizden her segmentte servis ve işçilikte minimum %10 daha uygun fiyattayız.

Oto Aktüel: Pick-up konusuna dönersek?

ŞAHSUVAROĞLU: Bu alt yapı ile birlikte Ssang Yong’un geliştirmiş olduğu ürünleri de bu anlayış ve alt yapıyla birlikte sunmaya başladık. Pick-up’ımız ciddi ilgi görmesiyle birlikte amiral gemimiz olmayı da başardı. Ve hızlı bir şekilde satışlarını yaptık ve müşteri memnuniyetinin %99 oranlarına kadar gördük. 2010 yılında Türkiye’deki gümrük yasasının değişmesiyle birlikte aracın regülasyonu değişti. Değişmesiyle birlikte biz 4X4 aracı ithal etmeyi durdurduk. Ancak müşterilerimiz 4×4’ün yeniden Türkiye’ye ne zaman geleceğini ısrarla soruyor. Müşteriden gelen bu baskıyla ve bizim de bu ürünü pazara sunma isteğimizle bu problem çözüldü. İlk defa size açıklıyorum, geliş tarihini; Eylül 2016’da Türkiye’de Korando Sports 4×4 versiyonu da satışa sunulacak.

yunus-rop-sayfa

Oto Aktüel: Tivoli ile ilgili hedefiniz ne, pazarda nereye oturacak?

ŞAHSUVAROĞLU: Bildiğiniz gibi Tivoli ile birlikte SsangYong Avrupa Pazarı’nda yüzde 48, Güney Kore Pazarı’nde ise yüzde 50 büyüdü. Çünkü gerçekten Tivoli çok farklı özelliklere sahip, her zevke ve beklentiye cevap verebiliyor. Tivoli için SsangYong 48 aylık bir Ar-Ge çalışması yaptı. Ve sadece Tivoli için toplam 280 milyon Euro harcama yaptı. Şu anda Tivoli için global pazarda bir talep patlaması var. SsangYong’un ‘Tarihimizde ürettiğimiz en iyi aracımız budur’ dediği bir aracı konuşuyoruz. Ve Türkiye pazarı için de motor hacmi en uygun olan bir aracı konuşuyoruz. Bizim bu yıl itibariyle ve önümüzdeki 3 yılın sonunda, yıllık satış olarak aracı getirmek istediğimiz nokta yıllık 10 bin adet.

Oto Aktüel: Sizin firma olarak farklı bir özelliğiniz de var. Sadece bir distribütör firma değilsiniz. Bu markadan Türkiye’ye döviz de kazandırıyorsunuz, Irak‘ta, Afrika’da da faaliyetleriniz var değil mi?

ŞAHSUVAROĞLU: Aslında hem döviz kazandırıyoruz, hem de şunu yapıyoruz distribütör olarak; biz gelip bir yer kiralayıp oturarak, bir ağ sayesinde araç satmıyoruz. TÜİK verisine göre Türkiye pazarındaki otomobillerin satıldığı illerin % 70’inde varız. Yerlerimizi tek tek satın alarak, doğrudan Şahsuvaroğlu olarak; direkt bu illerde istihdama katkı sağlıyoruz.
Ve direkt olarak da grubu, yarın üretim yaptığı takdirde; kendi bayii ağıyla araç satabilir hale getiriyoruz. Yani biz sadece ürün getirip satmaktan ziyade, dediğim gibi kendi doğrudan yatırımımızı da yapıp, istihdama da katkıda bulunup, bu şekilde ülkeye bu menfaati de sunuyoruz.

Oto Aktüel: Bu söylediklerinizden şunu mu anlamalıyız; önümüzdeki dönemde şartlar elverdiğinde SsangYong’un burada üretime geçme hedefi mi var?

ŞAHSUVAROĞLU: Şimdi bizim için güzel bir nüans oldu. Geçtiğimiz günlerde SsangYong CEO’sunun ve yönetimin yunus-sahsuvarogluyaptığı basın toplantısında; CEO’muz Türkiye’de üretim yapmanın en büyük hayali olduğunu ve Türkiye’yi çok dost bir ülke olarak gördüğünü açıklamış.

Zaten ilk başta yola çıktığımızda bizim de böyle bir hedefimiz vardı. CEO’muzun da bu tip bir hedefi olduğunu biliyordum. Beraber ikili-üçlü konuşmalarımızda birbirimize bunu zikrediyorduk. Şimdi CEO’muzun bunu daha önemli bir platformda, bütün Kore medyasına söylemesi tabii bizi daha da motive ediyor. Hem SsangYong’la normal araç üretim planımız var; Avrupa’ya ve Türkiye pazarına sunmak üzere. Hem de SsangYong’un elektrikli veya menzili uzatılmış aracını burada satma niyetimiz var.

Oto Aktüel: O zaman önümüzdeki dönemde Türkiye’de SsangYong fabrikası görebiliriz demek…

ŞAHSUVAROĞLU: Uzun vadeli planlarımız arasında yatırım yapmak kesinlikle geçerli bir madde bizim için.

Oto Aktüel: Peki, yurt dışında ne yapıyor Şahsuvaroğlu?

ŞAHSUVAROĞLU: Grubumuz dünyada belirli kıtalar ve ülkelerde çeşitli işler yapıyor ama ana işimiz dünya genelinde de otomotiv. Kuzey Afrika’da, Kuzey Irak’ta, Çin’de, Türkiye’de ve yine bunlara bağlı çeşitli komşu ülkelerde otomotiv yatırımlarımız, günümüzde de otomotiv üretimi için fabrika yatırımlarımız o ülkelerde söz konusu. Bu çalışmalarımız o ülkelerde devam ediyor şu anda.

Oto Aktüel: Son olarak, SsangYong’un Türkiye’de 2016 hedefi ne?

ŞAHSUVAROĞLU: Geçen yılı baz aldığımızda, bu yılı doğrudan %200’lük bir büyüme ile kapatacağımızı ön görüyoruz. Ama dediğim gibi ana konsatrasyon 3 senelik zaman dilimindeki 10 bin baremi. Bu bareme de bu yılki büyümeyle birlikte mevcut pazarın devam etmesi durumunda hızlı adımlarla gideceğimizi ve bunu başaracağımızı düşünüyoruz.

YUNUS ŞAHSUVAROĞLU İLE HABERİN DETAYI VİDEOSU

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İtalyan estetiği, 60 Yıllık SUV tecrübesi ile buluşuyor!

Korando Sports Her Eve Lazım!..

SsangYong’dan Tivoli kazandıran kampanya

TEST: SsangYong Tivoli

İlginizi Çekebilir

hyundai i20 N

Hyundai i20 N: Yüksek performans ve dinamik teknoloji

İzmitli i20, 1.6 lt turbo motoruyla 204 beygir güç üreterek segmentine heyecan getiriyor. i20 WRC …

TOGG ve Farasis’ten stratejik ortaklık

TOGG ürün gamında kullanacağı batarya paketinde iş ortağı olarak dünyanın önde gelen Li-Ion batarya üreticilerinden …