SON DAKİKA
Ana Sayfa / Manşet / Renault Grubu adli soruşturmanın açılacağına dair bilgileri doğruladı

Renault Grubu adli soruşturmanın açılacağına dair bilgileri doğruladı

Renault Grubu’ndan Emisyon soruşturmasına ilişkin açıklama

Renault Grubu’ndan gelen açıklama aynen şöyle:

9 Kasım 2016 tarihli ortak bildiriye istinaden Ekonomi ve Sanayi Bakanları DGCCRF’nin (Haksız Rekabetle Mücadele ve Tüketiciyi Koruma Kurumu) Renault motorları konusundaki soruşturmaları sonlandırdıklarını ve ilgili sonuçları Nanterre’deki savcıya gönderdiklerini duyurmuştu. Bahsedilen bakanlıklardan ikincisi ise söz konusu dosyayı tüketici ilişkileri hakkında bölgelerarası yargı yetkisine sahip Paris savcısına gönderdi.

Renault Grubu, henüz şu safhada resmi teyit almamış olmamasına rağmen, “temel nitelikler konusunda hilekârlık ve gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde söz konusu ürünlerin insan veya hayvan sağlığına zarar verdiği” gerekçesiyle adli soruşturmanın açılacağını bildirdi.

Prosedürdeki bu yeni gelişme ile savcılığın soruşturmalara devam etmeyi istediği anlaşılmaktadır.

Bu bağlamda, haklarını koruma isteğinde olan Renault Grubu içinde bulunduğu mevcut durumu hatırlatmayı arzu etmektedir.

1- Renault, Fransız ve Avrupa yönetmelikleri ile uyum içerisindedir.

2- Renault araçlarının hepsi, her zaman yürürlükteki yasa ve kurallara uygun biçimde onaylanmıştır. Markanın araçları yürürlükteki normlara uygundur.

3- Renault araçları hava kirliliği önleme sistemlerini olumsuz etkileyen hileli yazılım ile donatılmamıştır.

4- Ülkeler, Avrupa Komisyonu, Düzenleyici Kurullar ve otomotiv üreticilerinin hepsi yürürlükteki yönetmeliklerin daha da güçlendirilmesi gerektiği görüşünde hemfikirdirler.  Bu, gelecekteki Euro6d Yönetmeliği’nin amacıdır.

Renault Grubu Mart 2016 tarihinde bağımsız teknik komisyona Euro6b dizel araçlarının müşteri kullanımındaki nitrojen oksit (NOx) emisyon azaltma planını eksiksiz biçimde ibraz ettiğini hatırlatmaktadır. Söz konusu plan şeffaf, tatmin edici ve güvenilir olarak ele alınmıştır.

Renault Grubu hakkında

Renault grubu 1898’den beri otomobil üretiyor. Şirket günümüzde uluslararası çok-markalı bir grup haline geldi ve 2015’te toplam 125 ülkedeki 12,000 satış noktası aracılığıyla 2,8 milyondan fazla araç sattı. Şirketin 36 üretim tesisi var ve 120,000’den fazla kişiye istihdam sağlıyor. Grup, gelecekteki büyük teknolojik zorluklarla baş edebilmek ve karlı büyümesini devam ettirmek amacıyla dört ana konuya odaklanmış durumda: uluslararası gelişimi; üç markasının (Renault, Dacia ve Renault Samsung Motors) birbirini tamamlaması; elektrikli araçlar ve Nissan ile olan eşsiz İttifakı. Yepyeni Formula Bir takımı ve Formula-E’deki öncü profili sayesinde Renault motor sporlarını inovasyon, imaj ve farkındalık için bir fırsat olarak görüyor.

İlginizi Çekebilir

Rekor kırılan Eylül ayında, SUV’un lideri Qashqai

Otomotiv satışlarının tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştığı Eylül ayında, SUV sınıfında zirveye Nissan Qashqai …

Jeep Compass 4xe Türkiye’de!

Özgürlük, tutku ve macera severlerin ortak noktası Jeep; performans ve keyifli sürüş geleneğini bir arada …