SON DAKİKA
Ana Sayfa / Abdullah Kurtay / Otomobil ve Çocuk Güvenliği

Otomobil ve Çocuk Güvenliği

Trafik kazalarında özellikle çocukların en az zarar görmeleri için ne yapmalı!.. Otomobilinizin donanımı çocuklarınızla birlikte seyahata müsait mi! Çarpıcı detaylarla ‘Otomobil ve Çocuk Güvenliği’ni masaya yatırdık.

Trafik ve trafik kazaları Türkiye’nin kanayan yarası. Ama konu çocuk olunca iki kez düşünmemiz gerekiyor. Bildiğiniz gibi 2010 yılında otomobillerde çocuklar için çocuk koltuğu zorunluluğu getirildi. Ancak birçok konuda olduğu gibi bu da sadece yasada kaldı. Ve görüldü ki, Türkiye’de yasaya rağmen çocuk koltuğu kullananların sayısı sadece yüzde 30’larda…

Amerika’da yapılmış çarpma testleri sırasında arka koltukta ve ön koltukta oturmuş manken çocukların kaza anında ne hale geldiklerine baktığımızda olayın vahameti hemen gün yüzüne çıkıyor? Videoda da gördüğünüz gibi kaza anında arkadaki çocuk manken önce sanki kanatlanıyor ve sonra camdan fırlayacak pozisyona geliyor.

Kaza anında çocuklarınızı koruyamazsınız!

Türkiye’de sıklıkla şahit olduğumuz gibi bazı umursamaz anne veya babalar, ön yolcu koltuğunda ya da arka koltukta otururken çocukları kucaklarında seyahat ettirirler. Çocuklarını tutabileceklerini, koruyabileceklerini sanırlar.

25 kiloluk çocuk nasıl fil yavrusu ağırlığına ulaşıyor

Saatte sadece 45 kilometre hızla hareket eden bir araç aniden fren yaptığında, bu otomobilin içinde seyahat etmekte olan 25 kiloluk bir çocuk, olduğu yerden fırlarken yavru fil ağırlığına ulaşır. Bu etki, aynı çocuğun neredeyse üçüncü kattan düşmesiyle eşdeğerdir. Böyle bir kütleyi tutmak, durdurmak mümkün değildir.

Bir otomobilin içinde seyahat eden herkes emniyet kemeri takmalıdır. Yetişkinler için de, çocuklar için de bu böyledir. Düşük süratlarda bile olsa, çarpışma sırasında ortaya çıkan enerji inanılmazdır. İnsan kas ve kemik yapısının buna direnmesi mümkün değildir. Otomobilin içinde herkes doğru yerde oturmalıdır. Ölümcül kazaların %30’unun düşük hızlarda ya da yakın mesafelerde meydana geldiği unutulmamalıdır.

Kaza anında 1 kola kutusu 7 kiloluk tuğla ağırlığına ulaşır

Ölümcül riskleri, doğru çocuk koltuğunu doğru şekilde kullandığınız zaman ortadan kaldırmanız mümkündür!

Saatte 45 kilometre hız ile hareket etmekte olan bir otomobil, ağaca çarptığında, arka camın içinde duran kola kutusu 7 kiloluk bir tuğla ağırlığına ulaşarak başınıza çarpabilir!

Videomuzu izlediğinizde de göreceğiniz gibi, çocuk koltuğu çocuk güvenliği için; çok önemli. Otomobiliniz mutlaka çocuk koltuklarının araç koltuklarına yanlış bağlanmasının önüne geçmek için tasarlanmış uluslararası bir standart olan ISOFIX donanımına sahip olmalıdır.

Türkiye trafik kazalarındaki çocuk ölümlerinde birinci sırada

Bakın Prof. Dr. Ömer Halis Tombaklar çocuk ve trafik kazaları konusundaki araştırmasında nelere dikkat çekmiş. Tombaklar’a göre meydana gelen trafik kazalarında hayatını kaybeden 1-15 yaş grubundaki çocukların sayısı bakımından, ülkemiz ön sıradaki yeriyle ‘tehlike işareti’ veriyor.

Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, Portekiz ve Yunanistan’da meydana gelen trafik kazalarında ölen çocukların toplamı, Türkiye karayollarında hayatını yitiren çocukların toplamına eşittir.

Oysa ki çocuk koltuğunun kullanımının yaygın olduğu ülkelerde trafik kazalarında hayatlarını kaybeden çocukların oranı yüzde 3 civarındayken, zorunlu olmayan ülkelerde yüzde 46 oranında. Çocuk koltuğu kullanımı, ölümcül yaralanmaları bebeklerde yüzde 71 oranında, çocuklarda ise yüzde 54 oranında azaltıyor.

 

.

ABDULLAH KURTAY

5 Mayıs 1955 yılında Kızıltepe’de doğdu. İlk ve Ortaokulu Kızıltepe’de, Lise’yi Kızıltepe ve Trabzon’da okudu. Gazetecilik Eğitiminden sonra ‘sevk İdare’yi bitirdi. Mesleğe Hürriyet Gazetesi’nde başladı. 70’li yılların en büyük Haber Ajansı olan Haber Ajansı(Hürriyet)’nda başarılı çalışmalar yaptı. Sırasıyla Hürriyet Gazetesi, Kelebek Gazetesi, Milliyet Gazetesi, Günaydın Gazetesi, Saklambaç Gazetesi,TRT, Hafta Sonu ve Modern Gazete’ de muhabir, foto muhabiri ve editör olarak çalıştı. Dönemin flaş ajansı Türk Haberler Ajansı’nda bir dönem polis muhabirliği , 12 Eylül döneminde de ‘sıkıyönetim muhabiri’ olarak görev yaptı. Kısa bir süre Ankara’da ‘Meclis Muhabiri’ olarak çalıştı.Türkiye’nin Hayat Spor’dan sonraki ‘tek Haftalık Spor Gazetesi olan SPOR HABER’i çıkardı. Ardından Sport, Oto Market, Auto Life, Motosiklet Dünyası ve Oto Aktüel dergilerinin Yayın Yönetmenliğini yaptı.90’lı yıllarda Cosmopolitan Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı. Özal döneminde ‘Europe News Dergisi’nin yayınını gerçekleştirdi. Kelebek ve Saklambaç gazetelerine fotoroman çekti. ‘Kara Çarşaflı Gelin’ ve ‘Bedrana’ filmlerinde Yönetmen Süreyya Duru ile çalıştı.

İlginizi Çekebilir

Yeni Toyota Hilux’in Türkiye fiyatı belli oldu

Pick-up segmentinin önemli oyuncusu Hilux yenilendi. Türkiye’de Dijital lansmanla tanıtılan Yeni Toyota Hilux, Tüm Türkiye’de …

Önder Göker

Huyundai Türkiye’den önemli ayrılık!

Hyundai Assan’da uzun yıllardan bu yana çalışan üst düzey yönetici markadan ayrılıyor. 28 yıldan uzun …