SON DAKİKA
Ana Sayfa / Akaryakıt Dünyası / OPET’ten ‘AkıllıDolum’ Teknolojisi

OPET’ten ‘AkıllıDolum’ Teknolojisi

OPET, sektörde yine bir yeniliğe imza atıyor. OPET yeni geliştirilen bir sistemle plakanızdan yakıtınızı tanıyor.

Yeni ‘Akıllı Dolum Sistemi’ ile pompa üzerinde araç plakası- ürün tipi eşleşmesi sağlanarak istasyonlarda dolum sırasında hatalı ürün alımının önüne geçiyor. Bu sayede; sisteme dahil tüm OPET müşterilerinin araçları plakalarından tanınarak doğru yakıt alımları garanti altına alınıyor.
Akaryakıt sektörünün öncülerinden OPET, yeni geliştirilen ‘Akıllı Dolum Sistemi’ ile müşterisini ve aracını elektronik ortamda pompa sistemine kaydederek tüm Türkiye’deki akaryakıt istasyonlarından uygun yakıtın alınabilmesini sağlıyor. OPET müşterilerinin bu sisteme dahil olabilmeleri için SMS atmaları yeterli oluyor. Yakıt yazıp aralarında boşluk bırakarak plaka numarası ve yakıt tipini (dizel ya da benzin) ekleyerek 6738’e SMS atılarak sisteme dahil olunuyor. SMS ile sisteme kaydını yaptıran OPET müşterileri, istasyonlarda yakıt alımı sırasında otomatik olarak araç tipine uygun yakıtı alıyor. Dolum sırasında sisteme kayıtlı olandan farklı bir yakıt istenirse ise sistem uyarı vererek bu durumun önüne geçiyor.

Timuçin Güler
Timuçin Güler

Sistem nasıl çalışıyor?
Akaryakıt istasyonlarındaki mevcut uygulamada yakıt dolumu öncesinde, yazar kasa cihazına ilgili aracın plaka bilgisi giriliyor, benzin ya da dizel seçeneğine göre dolum gerçekleştiriliyor. Pompa görevlileri, depo kapaklarındaki ürün tipi etiketlerine, müşterinin yönlendirmesine ya da bazı araç modelleri için belli ürün tiplerine göre dolum yapıyor. Bu dolumun yanlış gerçekleşmesi halinde araç motorlarında ciddi hasarlar oluşabiliyor. Sektörde ortak bir sorun olan bu duruma, OPET’in geliştirdiği ‘Akıllı Dolum Sistemi’ile tüketicinin her zaman aracına doğru tipte yakıt alımını garantiye alan yeni bir hizmetle çözüm getiriliyor.

Sistem Opet tarafından geliştirildi

Sektöre öncülük edecek bir uygulamayı daha hayata geçirdiklerini belirten OPET Pazarlama ve İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Timuçin Güler konuya ilişkin şöyle konuştu: “OPET tarafından geliştirilen sistem; müşterinin kendi aracı için, plaka bilgisi ile aracın ürün tipini eşleştirmesini mümkün kılarak ‘Kusursuz Hizmet’ anlayışına yenilik getiriyor. Bu sayede; sisteme dahil tüm OPET müşterilerinin araçları, akaryakıt pompası tarafından plakasından tanınarak eşleştirme yapılan ürün alımı garanti altına alınıyor.”

İlginizi Çekebilir

TOGG ve Farasis’ten stratejik ortaklık

TOGG ürün gamında kullanacağı batarya paketinde iş ortağı olarak dünyanın önde gelen Li-Ion batarya üreticilerinden …

Rekor kırılan Eylül ayında, SUV’un lideri Qashqai

Otomotiv satışlarının tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştığı Eylül ayında, SUV sınıfında zirveye Nissan Qashqai …