SON DAKİKA
Ana Sayfa / Manşet / Opel,Türkiye’nin en çok tercih edilen ilk üç markası içinde

Opel,Türkiye’nin en çok tercih edilen ilk üç markası içinde

Avrupa genelinde 1 milyon satış rakamına, geçtiğimiz yılın Kasım ayında erişmeyi başaran ve Türkiye dahil 12 Avrupa pazarında pazar payını artıran Opel, 2017’de de büyümeye devam edecek.

Pazar yüzde 4.3 artarken, Opel yüzde 44 büyüyerek rekor kırdı

ABDULLAH KURTAY
İstanbul’da düzenlenen Opel’in 2017 birinci çeyrek değerlendirme toplantısında Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulunurken; Opel Türkiye’nin 2017 stratejileri hakkında bilgi verdi. Ülkemiz binek otomobil pazarının 2016’da bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 4,3 arttığının altını çizen Keklik, sözlerine şöyle devam etti: “Temmuz’un ikinci yarısı otomotiv sektörü için zor geçti. Ancak Ağustos ile birlikte toparlanmaya başlayan pazar, Kasım’da bir önceki seneye göre yüzde 44 büyüyerek, rekor kırdı.Yıl sonunda toplam pazar yaklaşık 984 bin adet olarak gerçekleşti.”

ozcan-keklik
Astra’nın Türkiye başarısı
Yıl sonunda toplam pazarın yaklaşık 984 bin adet ile kapandığına dikkat çeken Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik ”Opel ise aynı periyotta satışlarını geçen yıla göre yüzde 18 artırarak ülkemizin en çok tercih edilen ilk üç markası içinde yer almayı başardı ve 2016 yılı sonunda binek araç Pazarında yüzde 7,3 pay elde etti. Opel’in 2016 satışlarının yüzde 50’sinden fazlası Astra modelinden geldi. Astra Sedan 22 bin, Astra HB 9 bin 500, Corsa 11 bin 250, Insignia 7 bin 400 ve Mokka 4 bin 500 adet olmak üzere toplam 55 bin 471 adetlik satış rakamına ulaşmayı başardı”dedi.
Pazarda anahtar oyuncu olmak
Özcan Keklik, Opel’in 2016 yılında elde ettiği başarının arkasında ülkemiz otomotiv pazarında yoğun talep gören motor seçeneklerini sunmasının önemli bir rol oynadığını vurgulayarak, “2016 yılında ülkemiz pazarında dizel otomobil satışlarının payı yaklaşık yüzde 62 ve otomatik şanzımanlı otomobillerin payı ise yüzde 57 dolaylarında gerçekleştiğini göz önüne aldığımızda, dizel ve otomatik şanzımana sahip motor seçeneklerini sunarak; ülkemiz pazarında anahtar oyuncu olmayı başardık. Önemli bir noktaya daha dikkat çekmek istiyorum. Gençleşen ürün yelpazesi de Opel’in pazarda elini güçlendiren unsurlardan birisiydi. Çünkü, 2014’te pazarda bulunan Opel modellerin ortalama yaşı 4,7 iken, 2016 sonu itibarıyla bu ortalama 2,9 oldu. “dedi.
2017 için pazar genelinde yüzde 10-15’lik bir daralma bekleniyor
“2014 yılından bu yana gerçekleşen satışları dikkate aldığımızda Opel markamızın sürekli ve düzenli olarak toplam pazar payı ve binek araç pazar payını arttırdığını görüyoruz. Bu başarı önümüzdeki aylarda pazardaki yerimizi daha da güçlendireceğinin açık bir göstergesi” diyerek, yeni yıla güvenle girdiklerini vurgulayan Keklik, pazar genelinde ise yüzde 10-15’lik bir daralma beklediklerini vurguladı. Buna ana neden olarak ise ÖTV ve döviz kurunun artışına işaret eden Özcan Keklik, 2017’de Opel olarak hedeflerinin daralacak binek otomotiv pazarında büyüyerek yıl sonunda yüzde 8,5 üzerinde bir pazar payı elde etmek olduğunu söyledi.

İlginizi Çekebilir

ford otosan son dakika

Ford Otosan’dan Volkswagen ile ilgili önemli açıklama!

Ford Otosan Volkswagen ile ilgili çıkan haberlere ilişkin önemli bir yazılı açıklama yaptı. Ford Otosan’dan …

hyundai i20 N

Hyundai i20 N: Yüksek performans ve dinamik teknoloji

İzmitli i20, 1.6 lt turbo motoruyla 204 beygir güç üreterek segmentine heyecan getiriyor. i20 WRC …