SON DAKİKA
Ana Sayfa / Manşet / Orhan Avcıoğlu fırtına oldu, 5 etabı sildi, süpürdü

Orhan Avcıoğlu fırtına oldu, 5 etabı sildi, süpürdü

Orhan Avcıoğlu'ndan müthiş performans
Orhan Avcıoğlu’ndan müthiş performans

Türkiye Ralli Şampiyonası sezonunun 3. ayağı olan 34. Ford Otosan Kocaeli Rallisi’nde adrenalin tavan yaptı. Baştan sona kıran kırana geçen yarışta Castrol Ford Team Türkiye’nin ‘Gözü Kara Pilotu’ Orhan Avcıoğlu, inanılması zor bir performans göstererek zorlu yarışın galibi oldu. Avcıoğlu en son 2014 yılında da Kocaeli Rallisi’ni 9 saniye farkla birinci bitirmişti.

Abdullah KURTAY- Candaş KURTAY (Kocaeli)
Serkan Yazıcı’nın başkanlığı almasıyla Türkiye’de çehresi bir anda değişen Türkiye Ralli Şampiyonası’nın en zorlu ayaklarından biri olan Ford Otosan Kocaeli Rallisi’ne ilgi, Türkiye’de otomobil sporlarının tekrar yükselişe geçeceğinin sinyalini verdi.

Start ana baba günüydü

Cumartesi günü  41 Burda Alışveriş Merkezi önünde saat 14.00’te verilen startla birlikte gözler Peugeot 208 ile yarışan Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez ikilisi ile  Ford Fiesta R5’le yarışan Türkiye Şampiyonu Murat Bostancı-Onur Vatansever ve yine Ford Fiesta S2000 ile yarışan Orhan Avcıoğlu-Burçin Korkmaz ekibine çevrildi.

İlk etap olan Mehmet Kolaylı özel etabında  Pueugeot 208 ile yarışan Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez ikilisi Orhan Avcıoğlu-Burçin Korkmaz ikilisine 15.9 saniye, etap içinde direksiyon kutusu problemi yaşayan Murat Bostancı-Onur Vatansever ikilisine ise 57.4 saniye fark atıp, etabı birinci bitirerek yarışın birinci günü için büyük avantaj elde etti. Bu etapta Burak Çukurova-Vedat Bostancı ikilisi 3. olurken; Hakkı Ağaoğlu-Hakan Uçucu ikilisi ise Peugeot 207 ile 5. sıraya yerleşti.

Günün 2. etabında da zafer Peugeot ekibinin oldu

Rallinin 2. etabı olan İlker Elbir (1) özel etabında  Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez Peugeot 208 ile  en iyi zamana imza atarak, bu etabın da birinciliğini aldı. Bu etabın ikinci en iyi zamanını Castrol Ford Team Türkiye’nin pilotu Orhan Avcıoğlu-Burçin Korkmaz ikilisi Ford Fiesta S2000 ile yaparken, şampiyon pilot Murat Bostancı-Onur Vatansever ikilisi atağa geçerek 3. en iyi zamana imza attılar. Bu etapta Burak Çukurova- Vedat Bostancı 4.; Hakkı Ağaoğlu-Hakan Uçucu ekibi ise 5. en iyi zamanın sahibi oldular.

Özel Seyirci Etabı’nda Ağaoğlu şov

Cumartesi günün son etabı olan Mehmet Sadık Efe özel seyirci etabında, seyircinin özel ilgisi pilotların performansına da yansıdı ve start alan tüm pilotlar izleyicilere birbirinden güzel enstantaneler sundular. Bu etaba deyim yerindeyse Hakkı Ağaoğlu-Hakan Uçucu ikilisinin şov havasındaki geçişleri damga vurdu. Seyirciden bir hayli alkış alan ikili, seyirci etabına özel bir renk kattılar.

Bu etapta Yağız Avcı birinci, Burak Çukurova 2. ve Uğur Soylu 3. iyi zamanı yaptılar.

Avcıoğlu'na, seyirci ilgis
Avcıoğlu’na, seyirci ilgisi…

Yarışın ikinci gününde Orhan Avcıoğlu rüzgarı esti

Ford Otosan Kocaeli Rallisi’nin ikinci gününde gözler bu kez Castrol Ford Team Türkiye’nin Takım Direktörü  Serdar Bostancı’nın üzerine çevrilmişti. Herkesin merak ettiği Serdar Bostancı’nın 2. günde nasıl bir taktik izleyeceği sorusunun cevabıydı… Serdar Bostancı’nın, 2. sıradaki, Orhan Avcıoğlu’na nasıl bir taktik verdiği, Murat Bostancı için ise ne tür bir strateji geliştirdiği tartışıldı, duruldu.

2. günün ilk etabı olan Mehmet Kolaylı-2 etabında anlaşılan o ki, Serdar Bostancı gece boyunca pilotlarına doğru bir strateji oluşturmuştu. Çünkü etap sonunda 1. sırada Orhan Avcıoğlu, 2. sırada Murat Bostancı, 3. Yağız Avcı şeklinde bir sıralama oluştu. Bu etapta Orhan, Yağız ile arasındaki farkı 17 saniyeye indirdi.

Orhan Avcıoğlu’nun best time’ları

2. günün ikinci etabında da Castrol Ford Team Türkiye pilotlarının üstünlüğü vardı. İlker Elbir-2 özel etabında da Orhan Avcıoğlu 1., Murat Bostancı 2., Yağız Avcı ise 3. sırada finişe geldi.Bu etap sonunda Orhan Avcıoğlu, Yağız Avcı ile arsındaki farkı 10.8 saniyeye düşürdü.

Orhan Avcıoğlu ve Murat Bostancı’nın atakları Mehmet Kolaylı-3 etabında da sürdü ve ilk üç değişmezken Orhan Avcıoğlu aradaki farkı bu etapta 1.2 saniyeye düşürdü. Şimdi herkes nefeslerini tutmuş, gözler yarışın sondan bir önceki etabı olan İlker Elbir-3 Özel etabına çevrilmişti.

Etap zamanları geldiğinde Serdar Bostancı’nın taktiklerinin iyi sonuç verdiği ve Orhan Avcıoğlu’nun zaman çizelgesinde Yağız Avcı’yı geçtiği klasmana yansıdığında Castrol Ford Team Türkiye servis alanında sevinç, Neo Motorsport servis alanında ise hüzün vardı.

Ve final etabı

Belki de son yılların en çekişmeli yarışına sahne olan  Ford Otosan Kocaeli Rallisi’nde birincilik adeta gitti geldi. İlk gün Yağız Avcı- Bahadır Gücenmez ikilisinin rüzgarı eserken, yarışın ikinci gününde ise sahneye Orhan Avcıoğlu çıktı ve koşulan 5 etabın  5’ni de alarak yarışın birincisi olurken, Genel Klasman’da Murat Bostancı 2.’liğin, Burak Çukurova da 3.’lüğün sahibi oldu… Bu etapta Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez’in Peogeot 208’i mekanik arıza nedeniyle start alamadı ve ekip yarış dışı kaldı.

İlginizi Çekebilir

Yeni Mercedes-Benz E-Serisi

Yeni Mercedes-Benz E-Serisi Türkiye’de

Mercedes-Benz E-Serisi Coupé ve Cabriolet, üst sınıf model ailesinin çekici ve heyecan uyandıran üyeleri olarak …

ford otosan son dakika

Ford Otosan’dan Volkswagen ile ilgili önemli açıklama!

Ford Otosan Volkswagen ile ilgili çıkan haberlere ilişkin önemli bir yazılı açıklama yaptı. Ford Otosan’dan …