SON DAKİKA
Ana Sayfa / Ford / Ford Otosan’dan Yeni Nesil Ecotorq motor

Ford Otosan’dan Yeni Nesil Ecotorq motor

Ford Otosan, fikri ve sınai hakları tamamen kendisine ait olan, E6 normlarına uygun, yeni nesil Ecotorq motorun seri üretimine başladı.

ford-otosan-fabrikasi

Ford Otosan’ın 100 milyon doların üzerinde bir yatırımla hayata geçirdiği Yeni Nesil Ecotorq motor ailesinin seri üretime başlangıç töreni, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı Cenk Çimen, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Genel Müdür Başyardımcısı Will Periam ve Ford Otosan çalışanlarının katılımıyla düzenlendi. Törende konuşan Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, “Bugün, Türkiye’de sıfırdan geliştirilen ve üretilen ilk ve tek kamyon motorunu dünyaya sunmanın heyecanını yaşıyoruz. İnönü fabrikasında ürettiğimiz yeni nesil Ecotorq motorun fikri ve sınai haklarının yüzde yüzüne sahip olan şirketimiz; bu ürünü geliştirme, yenileme, yurtdışına pazarlama ya da teknoloji olarak satma hakkına sahiptir. Ford Otosan, Ecotorq ile dünya vizesi almış oluyor. En önemlisi de ülkemiz, otomotiv sektöründe teknoloji ve Ar-Ge gücünü bir kez daha kanıtlıyor. Eskişehir İnönü fabrikamızda ürettiğimiz yeni nesil motorumuz ile tüm dünyanın yükünü taşımaya talibiz” dedi.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün ise, “Sanayide yaratıcılığın, güvenilir üretimin ve başarının uzun soluklu bir hareket olduğunun bilinciyle, ülkemiz ekonomisine katma değer yaratmak için çalışıyoruz. Ford Otosan olarak, inovatif bir mimariye sahip, Euro-6 emisyonlarını sağlayan, Euro-7 emisyonlarına hazır, dünya pazarları için rekabetçi, sınıfında lider özelliklere sahip bir motor ailesi geliştirdik.” şeklinde konuştu.

Ford_Otosan_Ecotorq_motor

Güçlü Ar-Ge geleneğiyle, ülkemizin sıfırdan motor geliştirme ve üretme yeteneğine sahip tek şirketi olan Ford Otosan, fikri ve sınai hakları tamamen kendisine ait olan, E6 normlarına uygun, yeni nesil Ecotorq motorun seri üretimine başladı. Törene, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı Cenk Çimen ve Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Ford Otosan Genel Müdür Başyardımcısı Will Periam ve Ford Otosan çalışanları katıldı.

320 Ar-Ge mühendisinin çalıştığı ve 100 milyon doları aşan bir yatırımla Ford Otosan Eskişehir İnönü fabrikasında seri üretimi başlayan yeni nesil Ecotorq motor ailesi, yurt içinin yanısıra yurtdışı pazarlara ihraç edilen Ford Trucks kamyon ve çekici modellerinde kullanılacak. -50 dereceden +50 dereceye kadar her coğrafya koşullarına uygun olarak geliştirilen Ecotorq motor; Ford Trucks modelleri ile Çin’den Avrupa’ya, Ortadoğu’dan Güney Amerika’ya tüm dünyaya ihraç edilerek, Türkiye ekonomisine önemli bir katkıda bulunacak.

Rakamlarla Ford Otosan 

Ford Otosan, Ford’un Avrupa’daki en büyük ticari araç üretim merkezidir.

2015’te toplam Avrupa pazarının ticari araç liderliğini kazanan Ford’un bu başarısında şirketimizin katkısı büyüktür. Çünkü, Avrupa’da satılan her 10 ticari araçtan 8’i Ford Otosan fabrikalarında üretilmektedir.

415 bin adet araçlık kapasitesi ile Türkiye’nin en yüksek kurulu kapasiteye sahip otomotiv şirketidir.

10 binin üzerinde çalışan ile sektörünün en yüksek istihdamına sahiptir.

Türkiye’nin ticari araç üretiminin %59’unu Ford Otosan yapmaktadır.

2011-2014 yılları arasında yaptığı 1,6 milyar dolar’lık yatırım ile otomotiv sektörünün lideridir.

Sektörünün en büyük Ar-Ge merkezine sahiptir.

Son 5 yıldır otomotiv sektörünün ihracat şampiyonu olan Ford Otosan, 2015 yılı itibariyle 3,9 milyar dolarlık ihracat geliri ile Türkiye ihracatının da lideri olmuştur.

Ford Otosan Eskişehir İnönü Fabrikası

Temeli 1979’da atılan Ford Otosan İnönü Fabrikası, üretim faaliyetlerine 1982 yılında başladı.

1983’te ilk motor, 1984’te ilk Cargo kamyon üretimi gerçekleştirildi.

1,1 milyon m2 açık alana, 90bin m2 kapalı alana sahip olan İnönü fabrikasında bugün, 1.500 kişi istihdam ediliyor.

Ford’un iki global kamyon üretim merkezinden biri olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Yıllık; 15.000 Cargo, 11.000 Ecotorq motor, 65.000 Transit puma motor, 140.000 Transit arka aks ve 300.000 Transit ön düzen üretim kapasitesine sahip.

23 farklı ana modelde kamyon ve çekici üretilebiliyor.

Bugüne kadar 200 binin üzerinde kamyon üretildi.
Türkiye’nin E6 normlarına uygun ve çevreci ilk yerli kamyon motoru Ecotorq’u üretiyor.

İlginizi Çekebilir

ford otosan son dakika

Ford Otosan’dan Volkswagen ile ilgili önemli açıklama!

Ford Otosan Volkswagen ile ilgili çıkan haberlere ilişkin önemli bir yazılı açıklama yaptı. Ford Otosan’dan …

hyundai i20 N

Hyundai i20 N: Yüksek performans ve dinamik teknoloji

İzmitli i20, 1.6 lt turbo motoruyla 204 beygir güç üreterek segmentine heyecan getiriyor. i20 WRC …