SON DAKİKA
Ana Sayfa / GÜNCEL / Ege Endüstri TAYSAD Patent Ödülleri’de Birinci oldu

Ege Endüstri TAYSAD Patent Ödülleri’de Birinci oldu

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği TAYSAD’ın Patent Ödülleri, firmaların ilgili yıl içerisindeki tescil edilen patent sayılarına göre veriliyor.

Bayraktar Grubu bünyesinde otomotiv yan sanayi sektörünün öncü ve yenilikçi kuruluşu olarak faaliyet gösteren Ege Endüstri, Taşıt Araçları Yan Sanayi Derneği TAYSAD’ın 2016 Başarı Ödülleri Patent kategorisinde 1’inci oldu. Ege Endüstri Genel Müdürü Ayhan Özel ödülü T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Danışmanı Pertev Cinalioğlu’nun elinden aldı.

Ege Endüstri son 2 yıl aldığı ikincilik derecelerini bu yıl kategorisinde birinciliğe taşıyarak sektöre kattığı değeri, tercih edilirliğini ve rekabetçiliğini bir kez daha kanıtlamış oldu.

Türkiye otomotiv yan sanayi sektörünün çatı örgütü Taşıt Araçları Yan Sanayi Derneği TAYSAD’ın 2016 patent ödül töreni, 9 Mart 2017 Perşembe günü derneğin Şekerpınar’daki merkezinde yapıldı. Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun, çok sayıda sektör temsilcisinin ve TAYSAD yöneticilerinin katıldığı törende, TAYSAD 2016 Başarı Ödülleri Patent kategorisinde birincilik ödülünü Ege Endüstri kazandı. Ege Endüstri Genel Müdürü Ayhan Özel ödülü T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Danışmanı Pertev Cinalioğlu’nun elinden aldı.

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği TAYSAD’ın Patent Ödülleri, firmaların ilgili yıl içerisindeki tescil edilen patent sayılarına göre veriliyor. Buluş sahibi olan, buluşu hayata geçiren, patent çalışmalarını dokümante eden, bunlarla ilgili prosedürleri takip eden firmaların ödüllendirildiği bu süreçte Ege Endüstri’nin kazandığı 1’incilik ödülü, şirketin, Ar-Ge konusunda yıllardır yürüttüğü çalışmaların önemini de bir kez daha gözler önüne koymuş oldu. 5746 nolu yasa çerçevesinde Ar-Ge Merkezi statüsüne sahip olan ve çalışmalarının altıncı yılını tamamlayan Ege Endüstri, üniversiteler, TÜBİTAK, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı (SANTEZ), uluslararası araştırma enstitüleri ve Global Müşteriler ile birlikte çok sayıda Ar-Ge projesi yürütüyor ve hayata geçiriyor. Ege Endüstri birincilik ödülüne hak kazandığı 2016 yılında toplam 17 adet patent tescil ettirdi. Firmanın toplam onaylanmış patent sayısı ise 31.

Genel Müdür Ayhan Özel: Üretilen bilgi ve teknolojiyi yurtdışına satıyoruz

Ege Endüstri Genel Müdürü Ayhan
Ege Endüstri Genel Müdürü Ayhan

Ege Endüstri Genel Müdürü Ayhan Özel, TAYSAD Ödülleri Patent kategorisinde bu yıl ilk kez aldıkları birincilikle ilgili şunları söyledi: “2014 ve 2015’te ikincilik ödülü aldığımız bu kategoride bu sene birinciliği elde etmiş olmaktan son derece mutluyuz. Başarılı Ar-Ge projelerimiz sonucunda elde ettiğimiz tescilleri sadece Türkiye değil, ABD ve Hindistan gibi iş yaptığımız diğer ülkelerde de yürütüyoruz. Firmamız patentlerin yanı sıra ürettiği bilgi ve teknolojiyi, İsveç, Finlandiya, Hindistan ve İran gibi ülkelerde de kullanıma sunuyor.”

1974 yılında kurulan ve iki ayrı üretim tesisiyle İzmir’de faaliyet gösteren Ege Endüstri, otomotiv sektörü için dingil ve dingil parçaları (diferansiyel kovanları, komple arka dingiller, ilave dingiller ve treyler dingilleri, kendinden yönlendirilebilir ilave dingil, ön dingiller ve diğer dingil komponentleri) geliştirerek üretiyor.

Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı müşterilerine hizmet veren Ege Endüstri’nin %64’ü Bayraktar Grubu’na ait; hisselerinin %34’ü ise Borsa İstanbul’da BIST 100 firmaları içinde işlem görüyor.

İlginizi Çekebilir

MOOV by Garenta, 2 milyon kiralamayı geçti

Araç paylaşım şirketi MOOV by Garenta, iki yıl gibi kısa bir sürede 100.000’i aşkın kullanıcısıyla …

Yeni Hyundai i20 üç farklı motor seçeneği ile satışa sunuldu

Hyundai i20, tamamen yenilenen modelle beraber bir takım değişiklikleri de beraberinde getiriyor. Dizel motora yeni …