SON DAKİKA
Ana Sayfa / SUV / Dünyanın en hızlı ve en güçlülerinden: Bentayga

Dünyanın en hızlı ve en güçlülerinden: Bentayga

Bentley Bentayga, eşi bulunmaz bir konforu kolaylıkla elde edilen performans ve gündelik kullanışlılıkla birleştiriyor.

Tamamen yenilenmiş W12 motoru ile dünyanın en hızlı, en güçlü, en konforlu ve en ayrıcalıklı spor arazi aracı olan Bentayga, Bentley’in gerçek sürüş deneyimini sunuyor ve yenilikçi teknoloji özelliklerini gözler önüne seriyor.

İngiltere’nin Crewe kasabasında geliştirilen, tasarlanan ve el işçiliğiyle yaratılan Bentayga, Bentley tarzının en duru halini yansıtıyor. Zamana meydan okuyan zarif ve heykelsi görünümlü Bentayga, atletiklik ve güven arasında mükemmel bir denge kuruyor. Dört adet yuvarlak LED far ve geniş matris ızgaradan, kolaylıkla ayırt edilebilen güç hattı ve kaslı arka köşelere, Bentley’in genetik yapısı kendini başından sonuna kadar belli ediyor.

Bentley Bentayga rakipsiz kesinlik ve hassasiyeti ile dünya otomotiv sektöründeki en güzel kabine sahip olmakla övünüyor. Metal, ahşap ve derideki detaylı işçilik-özellikle döşeme unsurlarında görülen olağanüstü titiz çalışma-modern İngiliz lüksünün somut bir örneğini sergiliyor. Mükemmeliyetin bu düzeyine ulaşmak ancak Bentley’in Crewe’deki iş arkadaşlarının istisnai beceri ve duyarlılığı ile mümkün oluyor.

Tamamen yenilenmiş, 6.0 litrelik çift turbo W12 motor yeni Bentayga’nın kaputunun altında yer alıyor. 12 silindirli görkemli bu motor verimlilik ve zerafeti, güç ve torkun olağanüstü yüksek seviyelerinde bir araya getiriyor. 0-100 km/s hızlanmasını 4,1 saniyede tamamlayan ve 301 km/s maksimum hıza sahip olmasını sağlayan 608 HP güç ve 900 Nm tork Bentayga’yı dünyanın en güçlü ve en hızlı SUV’si yapıyor.

Bentley Bentayga 5 (1)

TAMAMEN YENİ W12 – RAKİPSİZ GÜÇ VE TORKLA GELEN VERİMLİLİK

Bentayga’nın kalbinde tamamen yeni Crewe tarafından geliştirilen W12 TSI motor yer alıyor. Bu 6,0 litrelik çift turbo motor ünitesi, rakipsiz güç ve torkun lüksünü verimlilik ve zarafetle birleştiriyor.

Dünyada teknolojik açıdan en gelişmiş 12 silindirli motor olan bu ünite, 6.000 d/d’de 608 HP ve 1.250 d/d’den 4.500 d/d’ye kadar 900 Nm güç üretiyor. Bu göz alıcı güç üretimi, aynı şekilde etkileyici performans rakamlarını da ortaya çıkarıyor. Bentayga, 0-100 kilometre hızlanmasını 4,1 saniyede tamamlıyor ve saatte 301 kilometre maksimum hıza çıkabiliyor.

Yeni W12, hem direkt hem de endirekt yakıt enjeksiyonu kullanıyor. Bu iki teknoloji arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapan bu sistemlerin birleşimi zarafeti de maksimum düzeye çıkartarak, düşük partikül emisyonu sağlıyor ve en yüksek düzeyde güç ile tork üretimine ulaşıyor.

Kilometre başına 292 gram CO2 emisyonu olan bu etkileyici verimlilik düzeyi, kısmen belirli koşullar altında motorun yarısını devre dışı bırakan Bentley’nin Variable Displacement sisteminden kaynaklanıyor. Giriş ve egzoz valfleri, yakıt enjeksiyonu ve ateşleme sistemlerinin tamamı belirlenen silindirlerde devre dışı bırakılıyor ve motor da daha yüksek verimlilik için altı silindirle çalışmaya devam ediyor.

Bu motora sekiz vitesli otomatik şanzıman eşlik ediyor. Güç aktarımı ve dört çekerli sürüş sisteminde off-road sürüşün taleplerini ve yüksek tork düzeyini karşılamak için güçlendirmeler yapıldı.

Bentley’nin Bentayga’da kullandığı Start-Stop teknolojisinin gelişmiş uygulamasında, yalnızca otomobilin hareketsiz olduğu zamanlarda değil, aynı zamanda ‘durmaya yakın sürüş hızında’ da motorları kapatarak, otomobilin şanzımandan ayrılmış durumda sürülmesini sağlıyor.

 

İlginizi Çekebilir

En küçük dev SUV: Suzuki Jimny yeniden yollarda

Otomotiv piyasasının en küçük ve en kabiliyetli 4×4’ü Suzuki Jimny uzun bir aradan sonra yeniden …

Güney Koreli SsangYong’un Üretim Rotasında Türkiye’de Var!

60 yıldan bu yana SUV segmentinde üretim yapan 4×4 uzmanı, Güney Kore’nin köklü firması SsangYong …