SON DAKİKA
Ana Sayfa / YOL NOTLARI / Dünyanın en eski taş oyma manastırı: Kıyıköy Aya Nikola
Kıyıköy Aya Nikola Manastırı

Dünyanın en eski taş oyma manastırı: Kıyıköy Aya Nikola

Kıyıköy Aya Nikola Manastırı: Günümüzde kaderine terkedilmiş durumda bulunan Manastır, Kırklareli sınırları içinde Vize, Kıyıköy’de bulunan dünyanın en eski taş oyma manastırlarından biri.

6.yüzyıldaki Jüstinyen dönemine (M.S. 527-565) ait olup, kaya manastırlarının en iyi örneklerindendir. 19. yüzyılda önüne ahşap bir mekân ilave edilmiş ise de bu bölümden günümüze herhangi bir kalıntı ulaşmamış.

Kayalara oyulmak sureti ile oluşturulan manastırın zemin katı kilise, daha aşağıda bulunan bodrum katı ise ayazma olarak kullanılmış. Kuzey taraftaki merdivenle inilmekte olan ayazmanın kutsal olarak nitelendiği ve burada hastaların şifalı kaynak sularıyla tüm dertlerinden kurtulduğuna inanılırdı.

Kilisenin doğusunda ikinci bir giriş daha bulunmakta. Manastırda ayrıca keşişlerin dinlenme ve ihtiyaç hücreleri de mevcut.

Aya Nikola Manastırı, Anadolu’daki dinsel mağara yapılara benzemekle birlikte özellikle duvarlara oyulmuş haç bezemeleriyle onlardan ayrılmakta.

Yarım yuvarlak kubbeler sade başlıklı sütunlara oturmuş yapının ön kısmı yılıkmış, kayaların içindeki kısmı ise kabartmalarıyla eski dönemi yansıtmaya devam etmekte.

IXX. Yüzyılda Rumlar tarafından kaya galerinin önü ahşap bir giriş ile tamamlanmış, ancak bu bölüm daha sonra ortadan kaldırılmış. Bu tarihi değer de maalesef insanlarımızca talan edilmiş.