SON DAKİKA
Ana Sayfa / EXTRA / Rahmi M. Koç: Çalışanlarımız ile bir kez daha gurur duydum
Levent Çakıroğlu-Rahmi M. Koç-Cengiz Eroldu-Cenk Çimen

Rahmi M. Koç: Çalışanlarımız ile bir kez daha gurur duydum

Tofaş’ın Bursa fabrikasında üretilen Egea ailesi, Sedan, Hatchback ve Station Wagon modelleri ile ilk kez 86’ncı Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilendi. Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç fuarda yaptığı açıklamada, “Bursa’da ürettiğimiz otomobiller sadece bizim değil fuarın da yıldızı. Egea’nın üç modelini yan yana görünce çok memnun oldum. Çalışanlarımız ile bir kez daha gurur duydum. Böyle küresel projeler hem memleketimiz ekonomisi hem de Ar-Ge ve üretim kabiliyetlerimizin gelişmesi için çok önemli” diye konuştu.

Cenevre’de Bursa Rüzgarı

FCA Stil Merkezi ve Tofaş Ar-Ge tarafından geliştirilen ve EMEA (Avrupa-Ortadoğu-Afrika) Bölgesi’nde 40’tan fazla ülkede satılmak üzere Bursa’da üretilen Egea ailesi, Adeta Cenevre’de Bursa Rüzgarı estirdi. Motor seçenekleri, kalite algısı, konfor ve çok amaçlılık gibi kriterlerde en iyi fiyat/kalite oranını sunmasıyla Avrupa’nın prestijli ödülü Autobest tarafından “Yılın Otomobili” ödülüne layık görülen Egea Sedanın yanı sıra merakla beklenen Hatchback ve Station Wagon karoserli versiyonları da Cenevre’de Bursa Rüzgarı estirerek, büyük ilgi gördü.

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç’tan Egea’ya tam not!

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç
Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç

Fiat standında gerçekleşen Egea lansmanına Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Y. Koç, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen ve Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu katıldı. FCA üst düzey yetkililerinin de hazır bulunduğu lansmanın ardından açıklamalarda bulunan Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç “Siz de burada görüyorsunuz Bursa’da ürettiğimiz otomobiller sadece bizim değil fuarın da yıldızı” dedi. Egea’nın üç modelini yan yana görünce çok memnun olduğunu ve Tofaş çalışanları ile bir kez daha gurur duyduğunu dile getiren Rahmi M. Koç “Başından beri Egea projesini takip ediyorum. Hatta, aracın dış tasarımının ilk aşamalarında, FCA’in İtalya’daki Stil Merkezi’nde, baş tasarımcı dahil pek çok görüşmelerimiz oldu. Tasarımların ulaştığı son noktayı çok beğendim. Konfor ve donanım özellikleri iyi düşünülmüş, tüm ihtiyaçları karşılar nitelikte. Lansman öncesi de Egea ailesinin yeni modellerini bizzat inceledim ve test ettim. Araçların motorları da, performans ve yakıt tüketimi açısından gayet tatminkar. Ürün tasarlanırken müşteri beklentileri iyi çalışılmış, donanımı, motor seçenekleri titizlikle belirlenmiş. Üstelik 5 yıl da garanti veriyorlar” diye konuştu.
Egea’nın yabancı pazarlara yayılma potansiyelinin çok yüksek olduğunu sözlerine ekleyen Rahmi M. Koç, “Böyle projelerin artması hem memleketimiz ekonomisi hem de Ar-Ge ve üretim kabiliyetlerimizin artmasında büyük önem taşıyor” dedi.

Cenk Çimen: “Egea Ailesi’nin yüzde 70’i ihraç pazarlarına gidecek”

Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen, FCA ile köklü ve güçlü işbirliklerinin en önemli ürünlerinden Fiat Egea’nın ilk modeli Sedan’ın dünya lansmanını İstanbul Autoshow’da yaptıklarını hatırlatırken, “Şimdi ise üçlü Egea ailesini burada hep birlikte görüyoruz. Tamamlanan seri, Fiat’ın üç araç ile birden C sınıfına güçlü bir biçimde dönüşünü ifade ediyor ” dedi.
Fiat Egea’nın aynı banttan çıkan üç modeli ile akıllı bir proje olduğunu vurgulayan Cenk Çimen, “Tofaş, Ar-Ge yetkinliği ile global projeleri Bursa fabrikasına çeken büyük bir güce dönüştü. Egea projesi de bunun somut kanıtıdır. Bir otomotiv projesinin başarılı olabilmesi için hem üretim oranı hem de iç pazar ve ihracat dengesinin olması gerekir. Bu proje her ikisini de sağlıyor. Egea’nın yüzde 70’i ihraç edilecek. Projenin başlangıcında sadece tek bir aracımız vardı. Hatchback ve Station Wagon olup olmayacağı tam belli değildi. Önemli bir riski almamız gerekiyordu. Merhum Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Bey her zamanki kararlılığı ve bu projeye olan inancıyla yolumuzu açtı. Bizi cesaretlendirdi. Katkısı çok büyüktür. Bu vesileyle kendisini bir kez daha rahmetle anıyorum” dedi.

Tofaş CEO'su Cengiz Eroldu
Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu

Cengiz Eroldu: “Fiat markası yeni modellerle Türkiye’de zirve yolunda”

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu ise Egea projesini 1 milyar dolarlık büyük bir yatırımla hayata geçirdiklerini hatırlatırken, 2023 yılına kadar 1.2 milyon üretim, 10 milyar dolar ihracat hedeflediklerini de sözlerine ekledi.
Tofaş’ın Egea’nın ürün geliştirme aşamalarında önemli rol aldığını ifade eden Cengiz Eroldu, “Tofaş olarak üç yeni modelimizle, oluşan talebi karşılayabilmek için dün 3 vardiyaya geçtik. Üç yeni modelimiz, Tofaş’ı dünyanın pek çok noktasına güçlü bir biçimde taşırken, Fiat markasını da Türkiye’de zirveye çıkartacak. Egea projesinde çalışanlarımız FCA ile çok iyi bir işbirliği gerçekleştirirken muazzam bir performans sergilediler. Ülkemize ve tüm paydaşlarımıza değer yaratma hedefiyle çalışmaya var gücümüzle devam edeceğiz.”

Egea HB
Egea HB

Yeni modeller Mayıs ve Eylül 2016’da peşi sıra Türkiye pazarında olacak

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Türkiye pazarına sunulan Sedan gövde tipinin ardından, Cenevre’de dünya prömiyerleri gerçekleşen Hatchback Mayıs, Station Wagon gövde tipi ise Eylül 2016’da Türkiye’de satışa sunulacak.

Üç donanım seviyesine sahip olacak Egea Hatchback, başlangıçta manuel vitese sahip 1.3 MultiJet 95 HP ve 1.6 MultiJet 120 HP tipinde 2 adet dizel, ayrıca 1.4 Fire 95 HP ve 1.4 T-Jet 120 HP tipinde 2 adet benzinli motor seçeneğine sahip olacak. Bu motor tiplerine ek olarak Eylül ayı itibarıyla sırasıyla 1.6 E-Torq 110 HP benzinli motor Tam Otomatik Şanzımanve 1.6 MultiJet 120 HP motor seçeneği de DCT – Çift Kavramalı Otomatik Vites ile

Egea SW
Egea SW

satışa sunulacak.

Station Wagon gövde tipi ise 2 farklı donanım seçeneği ve 1.6 MultiJet 120 HP motorun hem manuel hem de DCT vites tipleriyle satışa sunulacak.

İlginizi Çekebilir

F1’de Lewis Hamilton, 92. zaferi ile Dünya Rekoru kırdı!

F1’de Lewis Hamilton, 92. zaferi ile Dünya Rekoru kırdı!

Formula 1 dünyası Michael Schumacher’den sonra rekorlara Lewis Hamilton ile yelken açıyor. Schumacher 91 F1 …

Ford Trucks’tan İBB'ye 78 adet aktarma aracı

Ford Trucks’tan İBB’ye 78 adet aktarma aracı

Ağır ticari sektöründe gerek mühendislik tecrübesi gerekse de 60 yıllık mirası ile öne çıkan Ford …