SON DAKİKA
Ana Sayfa / SEKTÖR / Bosch, akıllı pedal ile ‘rahatsız’ sürücüleri hizaya getirecek!..

Bosch, akıllı pedal ile ‘rahatsız’ sürücüleri hizaya getirecek!..

 

Bosch’a göre yakıt tüketiminin dörtte birinden tüketicinin ayağı sorumlu. Bugüne kadar, bu temel kural hakkında yapılabilen tek şey yavaş sürmek ve ekonomik sürüş dersleri almaktı.

Ancak Bosch, aktif gaz pedalı şeklinde bir teknik yardımcı geliştirdi: hafif titreşim, gaz pedalındaki ayağa hafifçe dokunarak ters şeride geçtikleri konusunda sürücüleri uyarıyor. Robert BoschGmbH Benzinli Sistemler Bölümü Başkanı Stefan Seiberth, “Bosch aktif gaz pedalı, sürücülerin yakıt tasarrufu yapmasına yardımcı oluyor ve potansiyel olarak tehlikeli durumlarda da sürücüleri uyarıyor.” diyor. Ve aracın bir sürücü destek sistemine sahip olması durumunda pedal, bir uyarı göstergesi haline geliyor: navigasyon sistemiyle veya yol işaretlerini tanıyan bir kamera ile birleştirildiğinde, yenilikçi Bosch gaz pedalı sürücülere tehlikeli bir viraja çok yüksek hızda yaklaşmaları halinde dokunsal bir uyarı sinyali veriyor.

Aktif gaz pedalı, sürücülerin gaz pedalına oldukça hafif basmasına da yardımcı oluyor. Pedaldan alınan geribildirim, yakıt tüketimini yüzde 7’ye kadar azaltmayı sağlıyor. Ve CO2 emisyonları da aynı şekilde azalıyor. Gaz pedalının şanzıman gibi diğer otomobil işlevleri ile bağlantılı olması bunu sağlıyor. Bugüne kadar sü-rücülerin vites değiştirmenin en iyi zamanı ile ilgili aldıkları en iyi gösterge, kontrol paneli üzerindeki küçük oklar şeklindeydi. Aktif gaz pedalı, en iyi vites değiştirme zamanını hissedilir bir şekilde belirtme seçeneğine sahip. Seiberth, “Pedal, sürücüye ekonomi ve hızlanma eğrilerinin kesişme anını söylüyor.” diyor. Bununla birlikte sürücü vites değiştirmeden önce hala hızlanmak istiyorsa, hafif bir basınç uygulamak yeterli oluyor.

Hibritler: içten yanmalı motor yeniden çalıştığında önceden uyarı

Yakıttan tasarruf etmek üzere hala hareket halindeyken motorun durdurulduğu dur-kalk serbest sürüş modu ile birlikte daha fazla yakıt tasarrufu mümkün. Bosch, tüm yolculuğun yüzde 30’unda motorun bu şekilde durdurulabileceğini tahmin ediyor. Gaz pedalı, serbest sürüş modu mantıklı olur olmaz uyarı vermek üzere ayarlanabiliyor.

Güç aktarma organı elektrifikasyonunun ilerlemesiyle birlikte, bu yenilikçi teknolojinin sunacağı daha birçok fayda olduğu belirtiliyor. Pedal, gaz pedalındaki basıncın azaltılması için sürücülere elektrikli motordan içten yanmalı motora ne zaman geçileceğini bildirerek,hibritlerde büyük bir yakıt tasarrufu imkanı sağlıyor.

Ancak aktif gaz pedalının işe yaradığı tek alan yakıt ekonomisi değil. Otomobilleri daha güvenli bir hale de getirebilir. Yenilikçi bileşen, bir dizi destek sistemiyle bağlantı kurarak bunu sağlıyor. Örneğin, çarpışma uyarı sistemlerine bağlantı sağlandığında sistem, sürücülerin daha fazla hızlanmamasını söyleyen titreşimli bir sinyal oluşturabilir. Dokunsal geribildirimin çeşidini ve gücünü otomobil üreticilerinin spesifikasyonlarına uygun hale getirmek için yapılacak tek şey, basit bir yazılım değişikliğidir.

Gaz pedalı online oluyor: sinyaller, yanlış yönde giden sürücülerve ilerideki trafik sıkışıklıklarıhakkında uyarıyor
Yenilikçi Bosch gaz pedalı, çok yüksek bir hızda keskin bir viraja yaklaşmaları gibi durumlarda sürücüleri uyarmak üzere navigasyon sistemine de bağlanabiliyor. Buna ek olarak gaz pedalı, hız limiti tabelalarını tanıyan bir kamera ile eşleştirile-biliyor. Sürücüler hız limitini aşarsa, titreşim veya ters basınç uygulayarak gaz pedalı sürücüleri uyarıyor. İnternet bağlantısı, daha pek çok olasılık sağlıyor. Bosch’unbu inovasyonu, çevreleriyle bağlantı içerisinde olan otomobiller için ta-sarlandı. Ve titreşim sağlayan pedal ile ağa bağlı otomobil, yanlış yönde giden sürücüler, beklenmedik trafik sıkışıklıkları, kavşaklardaki trafik ve planlanan gü-zergahtaki diğer tehlikeler gibi tehlikeli durumlara ilişkin uyarıları böylelikle sürü-cüye iletebiliyor.

Mobilite Çözümleri: Bosch Grubu’nun en büyük iş sektörüdür. 2015 yılında 41,7 milyar Euro’luk bir satış gerçekleştirilmiştir ve bu rakam, grubun toplam satışlarının yüzde 60’ına denk gelmektedir.Bu rakam, Bosch Grubu’nu önde gelen otomotiv tedarikçilerinden birisi yapmakta-dır.Mobilite Çözümleri iş sektörü, uzmanlığını otomasyon, elektrifikasyon ve bağlanabilirlik ol-mak üzere üç mobilite alanında bir araya getiriyor ve müşterilerine entegre mobile çözümleri sunuyor. Ana faaliyet alanları arasında içten yanmalı motorlar için enjeksiyon teknolojisi ve güç aktarım mekanizması çevre birimleri, güç aktarım mekanizması elektrifikasyonu için çeşitli çözümler, araç güvenlik sistemleri, sürücü destek sistemleri, kullanıcı dostu eğlence-bilgi sistemi ve ayrıca araçtan araca ve araçtan altyapıya iletişim teknolojisi, tamir atölyesi konseptleri ve otomotiv satış sonrası pazarına yönelik teknoloji ve servis. Bosch, aralarında elektronik motor yönetimi, ESP® kaymayı önleyici sistem ve “commonrail”  dizel teknolojisinin de bulunduğu önemli otomotiv inovasyonları sunmaktadır.

Bosch Grubu: Dünyanın önde gelen teknoloji ve hizmet tedarikçilerinden bir tanesidir. Dünya genelinde yaklaşık 375.000 çalışana sahiptir (31 Aralık 2015 itibarıyla). Grubun açıkladığı ön rakamlara göre şirket, 2015 yılında 70 milyar Euro’nun üzerinde bir satış gerçekleştirmiş-tir.Faaliyetleri dört sektöre ayrılmaktadır: Mobilite Çözümleri, Sanayi Teknolojileri, Dayanıklı Tüketim Malları ve Enerji ve Bina Teknolojileri.Bosch Grubu, Robert BoschGmbH ve 60’a yakın ülkedeki 440 bağlı kuruluşu ve bölge şirketinden oluşmaktadır. Satış ve hizmet ortaklarının da dâhil edilmesi halinde Bosch, yaklaşık olarak 150 ülkede temsil edilmektedir.Bu dünya çapındaki gelişme; üretim ve satış ağında daha fazla büyüme için temel oluşturmaktadır.Bosch, 2015 yılında dünya çapında 5.400 patent başvurusunda bulunmuştur.Ağa bağlı bir yaşam için inovasyonlar gerçekleştiren Bosch, yenilikçi ürün ve çözümleriyle tüm dünyada yaşam kalitesini artırmayı amaçlamaktadır. Şirket, bu doğrultuda dünyanın her yerinde ‘yaşam için teknoloji’ sunmayı sürdürmektedir.

İlginizi Çekebilir

Türkiye Pazarı’nda Renault Volkswagen’i solladı

Türkiye’de son 4 yıldır “en çok satılan otomobil ve hafif ticari araç markası” olan Volkswagen, …

İkinci Elde En çok Hangi Marka ve Model Araçlar satılıyor?

Türkiye’nin 7 bölgesini içine alan çalışmada, tüketicinin ikinci elde hangi markaları ve hangi modelleri tercih …