SON DAKİKA
Ana Sayfa / MOTOSİKLET DÜNYASI / Bosch, şimdi motosikletleri de birbirine bağlıyor

Bosch, şimdi motosikletleri de birbirine bağlıyor

Bosch, 2014’ten bu yana otomobillerde kullanılan mySPIN akıllı telefon entegrasyon çözümünü, motosiklet ve diğer iki tekerlekli araçlara da taşıdı.

Bosch, iki tekerlekli araçlara yönelik mySPIN akıllı telefon entegrasyon sistemini görücüye çıkarttı. Bosch ve BMW bu alanda iş birliği yaparken, Bosch akıllı telefon entegrasyon çözümünü bir BMW motosiklet TFT gösterge panelinde sergiledi.

Bosch İki Tekerlekli Araç ve Motor Sporları İş Birimi Başkanı Geoff Liersch, “İki tekerlekli araçlara yönelik mySPIN, sürücülerin akıllı telefon içeriklerini motosiklete taşımasını sağlıyor. Ayrıca tüm araç üreticilerine, geniş bir seçenek yelpazesi veren bir açık platform sunuyor” dedi.

bosch_eicma

Dopdolu özellikler ve yeni gelişmelere açıklık
2014 yılından beri otomobillerde mevcut olan mySPIN adlı teknoloji artık iki tekerlekli araçlara da uyarlandı. mySPIN sayesinde sürücüler aralarında trafik durumu ve güzergâh tercihleri gibi konularda bilgi paylaşımı yapabilecek
Sistemin geliştirme aşamasında Bosch, yol emniyetine ve sürücünün dikkatinin dağılmasının önlenmesine özellikle dikkat etti. mySPIN, motosikletin ekranında sadece en temel bilgilerin gösterilmesi için telefon uygulamalarını azaltıyor. Bir akıllı telefon motosiklete bağlandığında motosikletin ekranı ve gidon üzerindeki kontrol cihazları, kişiler, takvimler ve sık kullanılan uygulamalar başta olmak üzere telefondaki verilere erişmek için kullanılabiliyor. Telefonda bulunan kişilere doğrudan erişim sayesinde uygulama arası iletişim, navigasyon destinasyonlarını girmek gibi görevleri kolaylaştırıyor. Çok platformlu bir çözüm olarak mySPIN, hem Android hem de iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlarla tamamen uyum gösteriyor.

Araç üreticileri için geniş seçenek yelpazesi
mySPIN’in modüler yaklaşımı, sistemin her türlü OEM spesifikasyonuna uyarlanabilmesini sağlıyor. Motosiklet üreticileri, gerektiği zaman güncellenebilen veya genişletilebilen bir beyaz listeye ekleme yaparak, motosiklette hangi uygulamaların kullanılabileceğini belirleyebiliyor. İki tekerlekli araçlara yönelik mySPIN ile üretici, kendi ürün yelpazesi içerisinde yer alan motosikletlerde sunmak istediği uygulamaların çeşidine ve sayısına karar veriyor, yeni uygulamalar ekleyerek sis-tem özelliklerini artırabiliyor. Üreticiler, uygulama analitiği işlevini kullanarak daha sık kullanılan uygulamaları da tespit edebiliyor ve böylece müşteriye sunulan ürünü optimize edebiliyor.

mySPIN hem motosikletin CAN veri yoluna hem de buluta bağlı olduğundan, araç üreticileri kendi motosikletleri hakkında spesifik verileri toplayabiliyor, bunları analiz edebiliyor ve ayrıca bilgileri sürücülere sunabiliyor. Örneğin; depodaki ya-kıt seviyesinin azalması halinde sürücü, yolunun üzerindeki benzin istasyonları hakkında önceden bilgi alabiliyor. Araç üreticisinin müşterileri ile daha yakın bir iletişimde olmak ya da servis seçeneklerini artırmak istemesi halinde, mySPIN’i sürücülerle doğrudan bir iletişim kanalı olarak kullanabiliyor.

Bosch, iki uygulama ortağı ile işbirliği yapacağını bildirdi
Bosch, bu yeni teknoloji üzerinde REVER ve Genius Maps ile uygulama ortağı olarak işbirliği yapacağını açıkladı. REVER, başta takip, self-servis analitik ve ağa bağlı motosiklet toplulukları olmak üzere motosikletçilere yönelik kapsamlı ve özel bir işlevler portföyü sunarken, Genius Maps ise anında hesaplama, çevrimdışı güzergah planlama ve uygulama içi metin mesajı dahil olmak üzere motosiklet için optimize edilmiş navigasyon sunuyor.