SON DAKİKA
Ana Sayfa / Manşet / Aybar: Bu sene yerli lehine Türkiye’deki pazar yapısı değişecek!

Aybar: Bu sene yerli lehine Türkiye’deki pazar yapısı değişecek!

Röportaj: Abdullah Kurtay / Fotoğraflar: Candaş Kurtay

Türkiye ihracatının lokomotif sektörü, Mart ayı verileri ile sene sonunda 1 milyon adedi yakalama sinyali verdi. Yılın ilk çeyreğindeki rakamlar, sene başında yapılan olumsuz tahminleri boşa çıkarttı.
Otomobil Pazarı Mart ayında %4 artarak, dünyanın bir çok bölgesinde süre gelen siyasi ve ekonomik olumsuzluklara rağmen; yıl sonunda 1 milyon adet satışın yakalanacağının adeta müjdesini verdi.

aybar-haber-3

Bu konuda isabetli ön görüleriyle de öne çıkan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar’ın görüşlerini aldık.

Oto Aktuel: Sayın  Aybar, 2016 yılının ilk çeyreğinde sektör nasıl bir grafik çizdi?
AYBAR: Mart ayının toplam pazar büyüklüğü geçtiğimiz günlerde kesinleşti. Bu durumda Mart ayı içerisinde pazarda benim beklediğim, ama genelde pazarın ortalamasında bu kadar beklenmeyen bir iyi satış rakamı çıktı. Binek ve hafif ticari araç toplamı olarak 82.948 adetlik satış geldi. Bu geçen yıldan sadece binde 4 kadar küçük. Yani toplam 350-400 civarında bir eksiklik ifade ediyor ki; geçen seneyle başa baş diyebiliriz.
Mart ayının rakamı son derece önemli bir mesaj veriyor. Üstelik burada geçen yılın Mart ayına göre otomobil pazarının %4 arttığını görüyoruz. Hafif ticaride ise %12 bir daralma var.
Otomobil satışlarının artması bir gerçeği de doğruluyor; artık otomobil satışları ağırlıklı olarak filo satışlarından oluşuyor. Kiralama sektörü yasal mevzuat nedeniyle hafif ticari araç alımı yapmadığı için ihtiyacını binek otomobil ile karşıladığından, binek pazarı büyüme gösteriyor.
Bunun dışında yine ağırlıklı olarak 1600 cc altındaki satışlarda yoğunluk var. Bu da genel olarak vergisel nedenlerin ifadesi.
Emisyon değerlerinde tekrar 100-120 gram arası otomobillerde %47’lik bir pazar payı çıkmış. Dizel satışlar %63.11’e gelmiş. Otomatik şanzımanlı satışlar %54’e çıkmış. Yani artık günümüzde 100 otomobil satılıyorsa, bunun yarıdan fazlası otomatik vitesli oluyor.

aybar-haber-yazi
Oto Aktüel: Binek pazarında kiralama şirketlerinin alımlarının önemine dikkat çektiniz. Bu satışlardaki yerlilik oranı nedir?
AYBAR: En çok filo kiralama şirketlerinin otomobil tedarikini biz yapıyoruz Renault olarak. Payımız % 28. Bizim de burada %80’in üzerinde yerlilik payımız var. Yerli otomobiller daha çok ve daha çeşitli üretilse filo kiralamadaki payı da yüksek olacak, ama yerli otomobillerin piyasadan aldığı pay yaklaşık % 26-27 civarında. Bu da otomobil çeşidinin ve adedinin ortaya koyduğu bir rakamdır. Keşke daha fazla olabilse. Onun için hep söylüyoruz ya; Türkiye’de yerli – ithal dengesini, yerli lehine çevirmenin yolu daha fazla kapasite oluşturmak, daha fazla yerli üretim yapmak ve de daha çeşitli üretebilmektedir diye. Son zamanlardaki yatırımlar o bakımdan ümit veriyor.
Bizim dışımızda Türkiye’de yerli araç üreten diğer markalar da yeni modeller üretmeye başladı. Bugünlerde de arka arkaya lansmanları var. Bunların bu sene yerli lehine Türkiye’deki pazar yapısını değiştireceği muhakkak. Yani öyle tahmin ediyorum ki, yıllar sonra ilk defa bu sene biz yerli binek otomobil payını %30’un üzerine çıkarma imkanını bulacağız.
Oto Aktüel: Pazar verileri beklentilerin tersine çıktı diyebilir miyiz?
AYBAR: Sonuçta beklentilerden daha iyi bir pazar çıktı. Bunu söylemeden geçemeyeceğim; galiba sadece biz tahmin ettik pazarın bu durumunu. Çünkü 82 binin altında olmayacak demiştik.
Oto Aktüel: Sene sonu için tahminleriniz ne yönde?
AYBAR: Yani artık şu çok net; üç ay geçti. Üç ayın içerisinde baktığınızda toplam satışlarda %3’lük bir azalma var sadece. Geçen yılın ilk üç ayına göre. Bu %3’lük azalma da gösteriyor ki; geçen yılın ayarında bir pazar göreceğiz. Yani 900 bin üzerinde, 950 bine varan bir pazara doğru gidiyoruz gözüküyor. Biz bu tahmini yıl başından beri yapıyorduk. Gerçi bu ayların geçmesini bekliyorduk ama gördük ki, aşağı yukarı tahminlerimizin doğru olduğu sonucunu ortaya çıktı.

VİDEO:İbrahim Aybar 2016 ilk çeyrek değerlendirmesi

VİDEO:Yeni Renault Megane Klibi

BENZER HABERLER|İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkeş, Renault Talisman tercih etti

Aybar’la Otomotiv Sektörü’nün yakın ve uzak geleceği

Renault’dan 2 dünya prömiyeri

İlginizi Çekebilir

ford otosan son dakika

Ford Otosan’dan Volkswagen ile ilgili önemli açıklama!

Ford Otosan Volkswagen ile ilgili çıkan haberlere ilişkin önemli bir yazılı açıklama yaptı. Ford Otosan’dan …

hyundai i20 N

Hyundai i20 N: Yüksek performans ve dinamik teknoloji

İzmitli i20, 1.6 lt turbo motoruyla 204 beygir güç üreterek segmentine heyecan getiriyor. i20 WRC …