SON DAKİKA
Ana Sayfa / HANGİ OTOMOBİL? / Trafik artık sorun olmayacak: AIRBUS Geleceğin Otomobilini Yarattı

Trafik artık sorun olmayacak: AIRBUS Geleceğin Otomobilini Yarattı

Otomobil sektörü önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde apayrı bir boyuta geçiyor.

Rezzan Alavant

Giderek kalabalıklaşan dev metropoller, saç-baş yoldurtan mega kentlerde yaşam her gün biraz daha yaşanmaz hale getirirken, çözümü yapay zekaya sahip, hem havada;hem karada gidebilen 2 kişilik araçlar da mı?
Otomobil sektörünün yeni vizyonunu oluşturacak bu araçlar 7 ile 10 yıl içinde yaşama dahil olacaklar.
Airbus ve Italdesign güçlerini birleştirdi.
Aslında Havacılık ve otomotiv endüstrileri kesintisiz, çok modlu, tamamen elektrikli kentsel hareketlilik için ortak bir vizyon oluşturmak üzere birleşti desek daha doğru olur.
Artık yeni ulaşım araçları kentsel ulaşıma keyif katacak, yani sıkışık yollardaki trafiğin hafifletilmesine ve emisyonların azaltılmasına katkıda bulunmak için şehrin gökyüzünü keşfederek, üçüncü boyuta geçirecek.
Airbus ve Italdesign tarafından geliştirilen yeni modüler konsept, bir zemine veya hava modülüne bağlanan bir kapsül içeriyor ve diğer ulaşım araçlarına entegre edilebiliniyor.
Modüler konsepte Yapay Zeka platformu, gidilecek yere ait tercihleri karşılaştırmak için yolculara birden fazla optimize edilmiş taşıma kombinasyonu seçeneği sunuyor ve yönetiyor.
Basıt bir anlatımla sürücüler,(ki buna yolcu demek daha doğru olacak) anlaşılır bir uygulama aracılığıyla çok modlu ulaşım sistemiyle etkileşim kurabilecekler.
Bu sayede, karada veya havada kendinden pilotlu bir sistem sayesinde yolculuklarını seri ve keyifli hale getirebilecekler.
Cenevre’de görücüye çıktı
Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda, Italdesign ve Airbus, kalabalık kentlerdeki trafik tıkanıklığını azaltmak için tasarlanan ilk modüler, tamamen elektrikli, sıfır emisyonlu konsept araç sistemi olan Pop.Up’ı dünyaya tanıttı. Pop.Up, hem karada hem de hava sahasını tam olarak kullanan çok modlu ulaşım için modüler bir sisteme sahip.
Pop.Up Sistemi üç katmanlı bir aşamadan oluşuyor:
1-Kullanıcının bilgisine dayanan, alternatif kullanım senaryoları sunan ve sorunsuz bir seyahat deneyimi yaşatan seyahat karmaşıklığını yöneten Yapay Zeka Platformu;
2- İki farklı ve bağımsız elektrikli tahrik modülü (yer modülü ve hava modülü) ile birleşmesi için tasarlanmış bir yolcu kapsülü şeklinde bir araç. Diğer toplu ulaşım araçlarına (örneğin, trenler veya köprü hatları) Pop.Up kapsülünü de entegre etmek mümkün;
3-Kullanıcılarla tamamen sanal bir ortamda diyalog kuran bir arayüz modülü .;
Pop.Up sistemi, şehir içinde hareket etmenin esnek, paylaşımlı ve uyarlanabilir yeni bir seçenek kullanarak, yeni bir kullanıcı odaklı ulaşım sistemi konsepti sunuyor.

Pop.Up’un modus işlemleri basittir:
Yolcular yolculuklarını planlar ve kullanımı kolay bir uygulama aracılığıyla yolculuklarını seçerler. Sistem, kullanıcı bilgisine, zamanlamaya, trafiğe bağlı sıkışıklığa, maliyetlere, talepleri karşılamak üzere – havaya veya yer modülüne veya yolcu kapsülüne diğer ulaşım araçlarına katılmaya ve yolcuların tercih ve ihtiyaçlarına göre en iyi ulaşım rotası ve şeklinin çözümünü otomatik olarak öneriyor.
Konseptin kalbinde bir kapsül var: Yolcuları barındıracak şekilde tasarlandı. Bu yüksek teknoloji ürünü, monokok karbon fiber kozanın uzunluğu 2.6 metre, yüksekliği 1.4 metre ve genişliği 1.5 metre. Kapsül, bir karbon-fiber şasi özellikli ve pille çalışan zemin modülüne basitçe bağlanarak kendisini bir şehir otomobiline dönüştürüyor.
Karada giderken, bir anda hava aracına dönüşebiliyor
Şıkışık trafikte kapsül zemin modülüyle bağlantısını keser ve 8 adet dönen pervane ile itilen 5X4.4 metre hava modülü tarafından taşınıyor. Bu konfigürasyonda Pop.Up, A’dan B’ye verimli bir şekilde ulaşmak için üçüncü boyuttan faydalanıp, trafik tıkanıklığını pas ederek, kentsel kendinden pilotlu bir hava aracı haline geliyor.

Pop.Up havada 100 km’lik bir menzile sahip ve bataryası 15 dakika da şarz oluyor.

İlginizi Çekebilir

hyundai i20 N

Hyundai i20 N: Yüksek performans ve dinamik teknoloji

İzmitli i20, 1.6 lt turbo motoruyla 204 beygir güç üreterek segmentine heyecan getiriyor. i20 WRC …

Porsche, yeni Panamera modellerini pazara sunuyor

Porsche Panamera ailesini 700 PS güce ulaşabilen modellerle genişletiyor. Porsche yüksek performans, konfor ve menzile …